| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Opodatkowanie w Polsce emerytury z USA

Opodatkowanie w Polsce emerytury z USA

W przypadku obywatela polskiego, który uzyskał w USA prawo do emerytury i na jesień życia przeprowadza się do Polski powstaną dwa tytuły opodatkowania - w USA i w Polsce. Warto wiedzieć, w jaki sposób rozliczać się unikając podwójnego opodatkowania, i w jaki sposób podlegać w Polsce ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Obliczanie i wpłacanie podatku dochodowego

W przypadku przelewania kwoty emerytury na rachunek emeryta znajdujący się w banku polskim, bank ten będzie pełnił funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Wobec tego obowiązkiem banku będzie obliczenie, pobranie i wpłacenie do urzędu skarbowego zaliczek na podatek. Do końca miesiąca lutego roku następnego bank ma obowiązek przekazać do emeryta informację o wysokości pobranych zaliczek, która będzie podstawą do sporządzenia do końca miesiąca kwietnia zeznania rocznego.

W przypadku gdy emeryt nie będzie otrzymywał kwot z USA na rachunek w polskim banku, to emeryt osobiście będzie zobowiązany do obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w Polsce. Na blankiecie wpłaty zaliczki na podatek jako symbol formularza do przelewu należy w takim przypadku wpisać „PIT-5”.

Zeznanie podatkowe

Bez względu na to, czy emeryt będzie otrzymywał kwoty z USA na rachunek w polskim banku czy nie, będzie zobowiązany samodzielnie złożyć do końca miesiąca kwietnia roku następnego zeznanie podatkowe PIT 36 wraz z załącznikiem PIT/ZG (informacją o wysokości dochodów z zagranicy o podatki zapłaconym w roku podatkowym).

Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce

Amerykański emeryt mieszkający w Polsce ma prawo złożyć wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce i zadeklarować jako podstawę płacenia składek kwotę średniego miesięcznego wynagrodzenia. Składka zdrowotna wynosi 9% podstawy wymiaru. A więc 9% przeciętnego wynagrodzenia. Dodatkowo podatnik będzie uprawniony do obniżenia podatku o 7,75% podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Przy zeznaniu rocznym dokonane będzie mogło być obniżenie podatku o dokonane w ciągu roku wpłaty składek. Zwiększy to kwotę podatku do zwrotu o kwotę 12 x 7,75% przeciętnego wynagrodzenia.

Krzysztof Słapczyński
aplikant podatkowy
Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego
Renaty Mikulewicz
Wrocław, ul. Sokolnicza 5/20
tel. 071 797 88 57
raport@raport.wroclaw.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Michałek

Minister ds. procesu stanowienia prawa Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. Członek i współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Lobbystów w Polsce. Współwłaściciel firmy lobbingowej i doradczej UNILOB. Koordynator i konsultant w wielu międzynarodowych projektach, mających na celu pomoc we wprowadzaniu regulacji i instytucji gospodarki rynkowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Azji i Afryki, finansowanych przez USAID, UE oraz rząd Wielkiej Brytanii. Ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK