| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Opodatkowanie w Polsce emerytury z USA

Opodatkowanie w Polsce emerytury z USA

W przypadku obywatela polskiego, który uzyskał w USA prawo do emerytury i na jesień życia przeprowadza się do Polski powstaną dwa tytuły opodatkowania - w USA i w Polsce. Warto wiedzieć, w jaki sposób rozliczać się unikając podwójnego opodatkowania, i w jaki sposób podlegać w Polsce ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Po pierwsze należy stwierdzić, że emeryt powinien zapoznać się z przepisami polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, umowy międzynarodowej pomiędzy Polską a USA w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Podwójne opodatkowanie

W przypadku, gdy emeryt mieszka w Polsce dłużej niż 183 dni w roku, ewentualnie posiada w Polsce centrum interesów życiowych, podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od wszystkich osiąganych przychodów. Z uwagi zaś na fakt, ze świadczenia wypłacane w USA podlegają tam ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, dochodzi do sytuacji podwójnego opodatkowania tych samych przychodów.

Łącząca Polskę i USA umowa międzynarodowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje, że podatnik rozliczający się ze wszystkich przychodów w Polsce może zaliczyć na poczet podatku polskiego, podatek zapłacony w USA. 

Oznacza to zaś, że gdy podatek zapłacony w USA jest równy lub większy od podatku do zapłaty w Polsce, nie ma konieczności płacenia podatku w Polsce (otrzyma się zwrot nadpłaconego podatku po złożeniu zeznania rocznego). W przypadku gdy podatek zapłacony w USA będzie mniejszy niż do podatek do zapłaty w Polsce, emeryt będzie zobowiązany do zapłaty różnicy (uzyska mniejszy zwrot podatku po złożeniu zeznania rocznego).

Przy założeniu stabilnego kursu dolara do złotego na poziomie 2,80 złotych za dolara, sytuacja emeryta osiągającego w USA emeryturę w wysokości 48.000 $ rocznie (4.000$ miesięcznie), przyjmując, że suma obciążeń podatkowych stanowych i federalnych wynosi 20%, sytuacja emeryta będzie wyglądać następująco:
- Podatek w USA wyniesie w przeliczeniu: 26.880 zł.
- Podstawa opodatkowania w Polsce wyniesie 134.400 złotych. Wobec tego podatek wyniesie sumę 14.839,02 złotych (18% do progu podatkowego uwzględniając kwotę wolną) i 15.639,04 złotych (32% ponad próg). Razem do zapłaty podatku w Polsce będzie 30.478 złotych.

Wobec powyższego przykładu, patrząc wyłącznie na kwoty opodatkowania, przeprowadzka do Polski spowoduje konieczność dopłacenia pewnej kwoty. Z uwagi na istniejący w Polsce system pobierania zaliczek w ciągu roku a następnie rozliczenie się z podatku zapłaconego za granicą dopiero w zeznaniu podatkowym rocznym, emeryt będzie w trakcie roku opodatkowany w obu krajach. Dopiero po złożeniu zeznania u emeryta wystąpi częściowy zwrot podatku zapłaconego w Polsce, w wysokości podatku zapłaconego w USA.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »