| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Czy alimenty są opodatkowane PIT?

Czy alimenty są opodatkowane PIT?

Wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są alimenty płacone na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 lat oraz na te (bez względu na wiek), które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny. Alimenty na rzecz innych osób są wolne od PIT tylko do 700 zł miesięcznie.

Jaki limit ?

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem tych, które ustawodawca enumeratywnie wymienił w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których został zaniechany pobór podatku. Jak już wspominałam, wolne od PIT są alimenty na rzecz dzieci (bez względu na kwotę) oraz na rzecz innych osób, ale w granicach 700 zł limitu.

Zwolnieniem tym objęte są uzyskane po 1 stycznia 2007 r. alimenty, zasądzone przez sąd, do kwoty 700 zł miesięcznie. W omawianym zwolnieniu ustawodawca wskazał dwa warunki zwolnienia, które muszą być spełnione łącznie: alimenty muszą być zasądzone przez sąd oraz ich wysokość nie może przekraczać miesięcznie 700 zł.

Ustalając kwotę zwolnioną od opodatkowania, należy jedynie stwierdzić, czy wysokość alimentów nie przekracza miesięcznie 700 zł. Bez znaczenia pozostaje okoliczność, czy alimenty wypłacane są za bieżący okres, czy też zostały wypłacone jako zaległe należności, jak również fakt, że na zaległe alimenty składają się sumy alimentów miesięcznych nieprzekraczających kwoty jednostkowej 700 zł.

Alimenty, które nie spełniają warunków zwolnienia (, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT), stanowią one przychód z innych źródeł. Przychód ten powinien być wykazany w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym, składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Jak są opodatkowane alimenty

Jak opodatkować otrzymane zaległe alimenty od byłego męża

PIT OD ŚWIADCZENIA ALIMENTACYJNEGO

Sąd w 2002 roku przyznał podatniczce zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego do momentu uzyskania rozwodu. Rozwód podatniczka uzyskała w 2004 roku i od tego czasu ustało zabezpieczenie alimentacyjne. Czy te świadczenia podlegają PIT?

Świadczeń na zaspokojenie potrzeb rodziny nie należy utożsamiać ze świadczeniami alimentacyjnymi. Świadczenie przyznawane przez sąd cywilny w trakcie postępowania rozwodowego jako zabezpieczenie pozwu o alimenty nie jest opodatkowane - wyjaśnił NSA w wyroku z 18 stycznia 2007 r.; sygn. akt II FSK 159/06.

W związku z tym, że postanowienie o przyznaniu przez sąd roszczenia alimentacyjnego zostało wydane w 2002 roku, a rozwód podatniczka uzyskała w 2004 roku, należy przyjąć, że otrzymywane w tym okresie świadczenia z tytułu zabezpieczenia alimentacyjnego nie podlegają opodatkowaniu.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Prawnik w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »