REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie dochodów nieujawnionych w PIT po 1 stycznia 2016 roku

Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
Opodatkowanie dochodów nieujawnionych w PIT po 1 stycznia 2016 roku
Opodatkowanie dochodów nieujawnionych w PIT po 1 stycznia 2016 roku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku wydawniczym ukazała się pierwsza publikacja książkowa, która w sposób kompleksowy omawia wszystkie aspekty i etapy kontroli podatkowych w zakresie dochodów nieujawnionych w oparciu o przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2016 roku.

Książka „Dochody nieujawnione” została przygotowana przez zespół ekspertów podatkowych Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group, pod redakcją naukową prof. dr. hab. Adama Mariańskiego, adwokata, doradcy podatkowego, wybitnego znawcę podatków dochodowych. Gwarancją wysokiej, merytorycznej jakości publikacji jest duże doświadczenie autorów  w reprezentowaniu podatników w postępowaniach w zakresie dochodów nieujawnionych.

Autopromocja

Czytelnicy znajdą odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

- Skąd urzędy czerpią wiedzę o uzyskiwaniu przez podatników dochodów nieujawnionych? Na co zwrócić uwagę, żeby nie narazić się na niepotrzebne kontrole?

- Jak udowodnić, że wydatki zakwestionowane przez urząd zostały pokryte z legalnych źródeł?

-  Czym różni się kontrola podatkowa od postępowania kontrolnego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

-  W jaki sposób dokumentować wydatki oraz środki na ich pokrycie, aby nie narażać się na kontrolę w zakresie dochodów nieujawnionych oraz jakich błędów dokumentacyjnych unikać?

- Jakie wnioski dowodowe mogą być istotne w postępowaniu przed organami?

-  Jakie środki zaskarżenia przysługują kontrolowanemu? 

- Jakie są konsekwencje (podatkowe i karne) ukrywania przychodów przez podatnika?

Publikacja przeznaczona jest dla podatników, przede wszystkim dla tych, wobec których prowadzona jest kontrola w zakresie dochodów nieujawnionych, dla osób, którym grozi ryzyko wszczęcia kontroli oraz  ich pełnomocników, a także pracowników organów podatkowych i księgowych, studentów oraz aplikantów.

Książka zawiera szereg praktycznych przykładów, dzięki czemu jest przystępna dla wszystkich czytelników.

Autorzy podkreślili dużą ewolucję zasad opodatkowania dochodów nieujawnionych w ostatnich latach. Ich zdaniem „Lakoniczny przepis art. 20 ust. 3 u.p.d.o.f. pozwalał na bardzo zróżnicowaną wykładnię w praktyce jego stosowania, Organy podatkowe , mając przyzwolenie sądów administracyjnych, przeprowadzały coraz bardziej uproszczone postępowania, których główne zasady polegały na: przerzuceniu obowiązku dowodzenia na podatników, konieczności udokumentowania dochodów praktycznie z całego życia, braku możliwości uprawdopodobnienia dochodów, (…), rozstrzyganiu wątpliwości faktycznych na niekorzyść podatnika, nieprzedawnieniu się obowiązku podatkowego z tytułu dochodów nieujawnionych itd.

(…) przełomowy okazał się dopiero wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lipca 2013 r., SK 18/09, który zanegował całą praktykę postępowań w zakresie nieujawnionych źródeł przychodów.

Konieczna więc stała się obszerna nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która została uchwalona 16 stycznia 2015 r. i weszła w życie 1 stycznia 2016 roku.

Zdaniem Autorów ta zmiana zasad opodatkowania dochodów nieujawnionych jest rewolucyjna. Mimo, że nowelizacja realizuje co do zasady wytyczne TK, to jednak na jej ocenę potrzeba czasu i obserwacji praktyki stosowania nowych przepisów przez organy podatkowe i sądy administracyjne.

W podsumowaniu książki prof. Mariański słusznie zauważa, że (…) ocena dowodów, która jest dokonywana przez organy podatkowe w ramach tzw. swobodnej oceny dowodów, nie zawsze jest łatwa do przeprowadzenia. W tym zakresie niezbędna jest nie tylko znajomość prawa, ale – może przede wszystkim – doświadczenie życiowe. Jeżeli zatem utrzymamy dotychczasowy dobór pracowników organów podatkowych, ale głównie sędziów sądów administracyjnych, to nawet najlepiej przeprowadzone postępowanie dowodowe nie pozwoli na zabezpieczenie interesu prawnego podatnika. Trudno, by osoby które np. nie prowadziły własnego przedsiębiorstwa, oceniły, czy podatnik rzeczywiście mógł osiągnąć dochody ze wskazanego źródła.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    REKLAMA