| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Problemy z PIT-ami po 30 kwietnia

Problemy z PIT-ami po 30 kwietnia

Czy złożyłeś w terminie zeznanie podatkowe? Co powinieneś zrobić, gdy nie złożyłeś nadal PIT-a ? Jak się zachować, gdy urząd skarbowy poprosi Cię o wyjaśnienia? Chcesz złożyć korektę PIT-a?

Czy zdążyłeś z PIT - em ?

Wypełniony i podpisany PIT (lub PITy) trzeba było zanieść do urzędu skarbowego w polskim urzędzie konsularnym lub wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Można też było (w przypadku więźniów i aresztantów) złożyć PIT w administracji zakładu karnego lub aresztu śledczego. Żołnierze mogli to zrobić w dowództwie jednostki wojskowej, a marynarze doręczyć kapitanowi statku. Można też wysłać PIT drogą elektroniczną z bezpiecznym podpisem elektronicznym, a w przypadku PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 nawet bez takiego podpisu.

Termin złożenia zeznania rocznego - czyli do kiedy i jak złożyć PIT

Ostateczny termin złożenia PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-37, PIT-39 za 2011 r. to poniedziałek 30 kwietnia 2012 r.

PIT–28, PIT-16A i PIT-19A za 2011 r. należało złożyć do urzędu skarbowego do wtorku 31 stycznia 2012 r.

W przypadku PIT-40 za 2011 r. zeznanie roczne trzeba było złożyć najpóźniej w środę 29 lutego 2012 r.

W tych terminach trzeba było też wpłacić podatek wynikający z PIT-ów oraz ew. złożyć wniosek o wspólne opodatkowanie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem.

Jeżeli ktoś dochował tych terminów – zdążył złożyć zeznanie w terminie. Jeżeli nie – może mieć kłopoty.

Wysłanie 30 kwietnia listu z zeznaniem rocznym za pośrednictwem firmy kurierskiej nie korzysta z przywileju uznania, że zeznanie zostało złożone 30 kwietnia. Taki przywilej ma tylko PIT nadany w placówce Poczty Polskiej. W przypadku przesyłki kurierskiej za datę złożenia PITa będzie uznany dzień dotarcia przesyłki do urzędu skarbowego.

Nie zdążyłeś z PIT - em ? Co Ci grozi

Jeżeli nie złożyłeś PIT-a w terminie grozi Ci grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności nadawane w postępowaniu karno-skarbowym.

Ponadto jeżeli z zeznania wynika podatek do zapłaty – staje się on zaległością podatkową i zaczynają się naliczać odsetki od zaległości podatkowych.

Przepada Ci też możliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem.

Odsetki od zaległości podatkowych wynoszą aktualnie 10% rocznie. Trzeba je obliczyć biorąc pod uwagę każdy dzień zwłoki z zapłatą podatku.

Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych

Podatnik, który nie złożył deklaracji podatkowej w terminie, może zostać uznany za uchylającego się od opodatkowania i narażającego podatek na tzw. uszczuplenie. Wtedy można mu wymierzyć grzywnę do 720 stawek dziennych albo karę pozbawienia wolności, albo obie te kary łącznie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK