| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Kiedy można rozliczyć się z samotnie wychowywanym dzieckiem

Kiedy można rozliczyć się z samotnie wychowywanym dzieckiem

Czy za 2011 rok mogę się rozliczyć razem z moim niepełnosprawnym dzieckiem (dziecko ma 12 lat), które otrzymywało w 2011 roku rentę socjalną? Dziecko to wychowuję samotnie od 4 lat.

Ale jeszcze przed tą nowelizacją organy podatkowe uważały, że osoby żyjące w konkubinacie nie mogą być uznane za samotnie wychowujące dziecko. W ten sposób rozszerzały bezprawnie ówczesną definicję z art. 6 ust. 5 ustawy o PIT, gdzie nie było wymogu samotnego wychowywania dziecka.

Przez pewien czas sądy administracyjne skutecznie broniły podatników. Przykładowo WSA w Warszawie w wyroku z 25 lutego 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 2498/08) stwierdził, że „(…) samotność w znaczeniu potocznym to życie bez innej osoby, a samotny na tle art. 6 u.p.d.f. to matka lub ojciec danego dziecka bez męża lub żony.” Takie samo orzeczenie WSA w Warszawie zapadło 18 września 2007 r. w sprawie o sygnaturze akt III SA/Wa 1133/07. Ale od pewnego czasu i sądy administracyjne przyjęły argumentację fiskusa - przykładem jest wyrok WSA w Łodzi z  29 grudnia 2008 r. (sygn. akt I S.A./Łd868/08), czy wyrok NSA z 30 czerwca 2009 r., (sygn. akt II FSK 279/08).

Korzyść ze wspólnego rozliczenia z samotnie wychowywanym dzieckiem polega na tym, że podatek w tym przypadku zostaje obliczony w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dziecko.

Od rozliczenia za 2008 rok wspólnie z samotnie wychowywanymi dziećmi mogą się również rozliczyć osoby mające miejsce zamieszkania poza Polską (tzw. nierezydenci) jeżeli łącznie spełniają następujące warunki:

1) mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

2) osiągnęły podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przychody w wysokości stanowiącej co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego w danym roku podatkowym,

3) udokumentowały certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Przepisy nie wymagają, aby spełnianie warunków dla skorzystania ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem trwało cały rok. Wystarczy więc przykładowo, by choćby przez 1 dzień w rozliczanym roku podatkowym dziecko było małoletnie, czy rodzic samotnie wychowywał dziecko.
W przypadku rozwodu wystarczy więc, by wyrok sądu orzekający rozwód uprawomocnił się przed końcem rozliczanego roku podatkowego, by za ten rok rodzic wychowujący dziecko, mógł się z nim rozliczyć wspólnie.

Wspólne rozliczenie nie jest możliwe, gdy choć jedna ze stron opodatkowana jest:
- podatkiem liniowym 19%,
- ryczałtem ewidencjonowanym (z wyjątkiem osób osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej),
- kartą podatkową,
- zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osób duchownych,
- podatkiem tonażowym (nawet, gdy nie uzyskano przychodu/dochodu lub zgłoszono zawieszenie działalności).

Podstawa prawna: Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK