| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Kiedy można rozliczyć się z samotnie wychowywanym dzieckiem

Kiedy można rozliczyć się z samotnie wychowywanym dzieckiem

Czy za 2011 rok mogę się rozliczyć razem z moim niepełnosprawnym dzieckiem (dziecko ma 12 lat), które otrzymywało w 2011 roku rentę socjalną? Dziecko to wychowuję samotnie od 4 lat.

TAK

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą rozliczyć się wspólnie z dziećmi, pobierającymi rentę socjalną. Dotyczyło to już rozliczenia dochodów osiągniętych w 2008 roku. W rozliczeniu za 2007 rok wspólne rozliczenia z takim dzieckiem nie było możliwe.

Z przywileju wspólnego opodatkowania korzystać mogą w rozliczeniu za 2011 rok osoby samotnie wychowujące:

1) dzieci małoletnie (czyli do ukończenia 18 roku życia albo do zawarcia związku małżeńskiego jeżeli nastąpiło to wcześniej)

2) dzieci bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną (dodano do tego przepisu dodatek pielęgnacyjny i rentę socjalną – więc te dochody dziecka już nie będą przeszkadzać we wspólnym rozliczeniu),

3) dzieci do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 (czyli nie więcej niż 3089 zł), z wyjątkiem renty rodzinnej.

Ta kwota dochodu dorosłego dziecka podlegająca opodatkowaniu (3089 zł) jest kwotą dochodu przed opodatkowaniem, po dokonanych odliczeniach (czyli jest to tzw. podstawa obliczenia podatku) - tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 19 stycznia 2012 r. – sygn. I SA/Ol 734/11.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci art. 6 ust. 4 ustawy o PIT uważa:

a) jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów.

b) osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności,

- jeżeli rodzic ten lub opiekun w roku podatkowym (należy to rozumieć, że: choćby przez jeden dzień w rozliczanym roku podatkowym) samotnie wychowuje dzieci.

Od rozliczenia za 2011 rok nie ma już wątpliwości, że podstawowym kryterium jest tu faktyczne samotne wychowywanie dziecka  bowiem obowiązuje  nowelizacja ustawy o PIT, która wprowadziła nową definicję osoby samotnie wychowującej dziecko.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »