| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Inne > Jak powinny się rozliczyć osoby pełniące obowiązki społeczne i obywatelskie

Jak powinny się rozliczyć osoby pełniące obowiązki społeczne i obywatelskie

Z podatku dochodowego zwolnione są diety i kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 2280 zł.

Podstawa prawna

• Art. 10, 20, 21, 42a ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Jak złożyć PIT mimo braku deklaracji PIT-11, PIT-11A lub PIT-8C

Czy muszę samodzielnie dokonać wyliczeń


Pełniłem obowiązki społeczne i obywatelskie. Informację PIT-R otrzymałem od kilku płatników. Czy w takim przypadku muszę samodzielnie obliczyć kwotę podlegającą opodatkowaniu?


Tak

Podatnicy, którzy otrzymali informację PIT-R - Informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich - od więcej niż jednego płatnika, samodzielnie obliczają kwotę podlegającą opodatkowaniu.

Podstawa prawna

• Art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czy diety są zwolnione z podatku dochodowego


Czy diety wypłacane osobom pełniącym funkcje społeczne polegające na wykonywaniu zadań statutowych na rzecz Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?


Nie

Według myśl art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społeczych i obywatelskich - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 2280 zł.

Obowiązujące ustawodawstwo nie definiuje pojęcia obowiązków obywatelskich i społecznych. W tym zakresie zatem odnieść należy się do funkcjonującego orzecznictwa podatkowego i sądowego.
Za pełnienie obowiązków obywatelskich i społecznych należy rozumieć czynności wykonywane w związku z pełnieniem funkcji publicznych i państwowych, czyli np. działalność posłów i senatorów, radnych i innych przedstawicieli samorządu terytorialnego, składów komisji wyborczych powołanych do przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.


Na podstawie cytowanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym zwolnione od podatku są tylko diety lub zwrot kosztów, które zostały tak nazwane ustawowo. Stanowisko takie wynika z uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 25 listopada 1997 r., sygn. akt TK U 6/97. Natomiast ustawa z 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych (Dz.U. nr 12, poz. 58 z późn. zm.) oraz ustawa z 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. nr 169 poz. 1419) nie zawierają postanowień o wypłacie diet dla skarbnika.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK