| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Opodatkowanie napiwków

Opodatkowanie napiwków

Otrzymywane przez kelnerów napiwki zawsze stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jedynie od sposobu w jaki zostały otrzymane zależy sposób wskazania przez pracodawcę źródła ich przychodu, a z tym z kolei wiążą się dalsze konsekwencje. Tak więc, zależnie od okoliczności wręczenia napiwków, mogą one stanowić przychód ze stosunku pracy, bądź przychód z tzw. innych źródeł.

Napiwki jako przychód ze stosunku pracy

Zgodnie z art. 12 ustawy o PIT za przychody ze stosunku służbowego, pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartości pieniężne świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

W szczególności chodzi tu o wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona.

Jeżeli zatem napiwki otrzymuje pracownik, a nie inna, niezwiązana tym stosunkiem pracowniczym osoba, niejako pośrednio podstawą wypłaty napiwków, jest stosunek pracy, co oznacza, że napiwki stanowią wówczas pochodną wynagrodzenia. Taka sytuacja będzie miała miejsce w przypadku, gdy pracodawca jako pośrednik, będzie rozdysponowywał napiwki, które kelner otrzymał z płatności dokonywanych kartą płatniczą

W przypadku uznania, że napiwki stanowią przychód w rozumieniu art. 12 ust.1 ustawy o PIT, i podlegają opodatkowaniu jak pensja, pracodawca będzie miał obowiązek pobrania zaliczek i przekazywania pracownikom imiennych informacji PIT-11.

Napiwki jako przychód z tzw. innych źródeł

Za przychody z innych źródeł, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1) uznaje między innymi przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. W przypadku napiwków, za przykład podać można napiwki otrzymywane bezpośrednio do ręki od klienta, kiedy to pracodawca w żaden sposób nie pośredniczy w rozdysponowywaniu tych napiwków

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Zatem w ten sposób otrzymanych napiwków nie będzie już można zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy, ale należy je zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT.

W powyższej sytuacji należy przyjąć, iż pracodawca jako podmiot, który nie jest zobowiązany do poboru podatku i wpłat zaliczek, wystawia imienną informację PIT-8C o uzyskanych przez osoby fizyczne przychodach z innych źródeł.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK