| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy nagroda w konkursie może być przychodem ze stosunku pracy

Czy nagroda w konkursie może być przychodem ze stosunku pracy

Wiele podmiotów, w ramach działań wizerunkowych lub promocyjnych, organizuje różnorodne konkursy, których zwycięzcy otrzymują nagrody. Co do zasady, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, gdy wartość takiej nagrody przekracza 760 zł, podlega ona opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 10% (nagrody o jednorazowej wartości do 760 zł korzystają ze zwolnienia z podatku).

Problem może pojawić się w sytuacji, gdy dany przedsiębiorca postanowi zorganizować taki konkurs wyłącznie wśród swoich pracowników.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, zawartym w wydanej przez niego interpretacji indywidualnej prawa podatkowego nr IBPBII/1/415-191/10/MK z dnia 14 maja 2010 r., w takiej sytuacji nagrody dla pracownika nie można opodatkować ryczałtowo, tylko należy uznać ją za przychód ze stosunku pracy i opodatkować „normalnie”.

Według autora tej interpretacji, istotne jest to, że otrzymane świadczenie (czyli nagroda w konkursie) będzie pozostawać w ścisłym związku przyczynowo – skutkowym z łączącym pracownika z pracodawcą stosunkiem pracy.

Skoro bowiem konkurs będzie adresowany jedynie do pracowników wnioskodawcy, to możliwość wzięcia udziału w konkursie będzie wynikać z łączącego wnioskodawcę ze zwycięzcami konkursu stosunku pracy, a ponadto gdyby nie ów stosunek pracy, pracownicy nie otrzymaliby przychodu z tytułu wygranej w konkursie.

Polecamy: serwis VAT

Tym samym uznano, iż wszystkie świadczenia, które otrzymają osoby fizyczne (pracownicy) od pracodawcy będącego organizatorem konkursu przeznaczonego wyłącznie dla jego pracowników, należy kwalifikować jako przychód ze stosunku pracy.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK