| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy dofinansowanie wczasów pracowników przez pracodawcę podlega PIT

Czy dofinansowanie wczasów pracowników przez pracodawcę podlega PIT

Zaczął się właśnie sezon urlopowy i wiele zakładów pracy wypłaca swoim pracownikom tzw. „wczasowe” lub dofinansowuje ich wyjazdy wakacyjne. Pojawiają się czasami wątpliwości, czy te dodatkowe pieniążki są przychodem z tytułu pracy i czy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z omawianego zwolnienia w limitowanej części korzystają jedynie świadczenia o charakterze rzeczowym i świadczenia pieniężne.

Nie można natomiast uznać, iż wartość dofinansowania do kolonii, wczasów w formie przekazania środków finansowych na rachunek bankowy biura podróży z usług którego korzystał pracownik lub jego dziecko w wieku powyżej 18 roku życia jest świadczeniem rzeczowym, bowiem uczestnicy tych kolonii czy wczasów nie otrzymują świadczenia o charakterze materialnym, tj. rzeczowym.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Ponieważ zatem przedmiotem świadczenia dofinansowywanego z zfśs jest usługa turystyczna a nie rzeczy, to dopłaty do wypoczynku przelewane na rachunki biur turystycznych należy uznać za przychód pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT. Więc ich wartość należy doliczyć do wynagrodzenia wypłacanego w danym miesiącu i „normalnie” obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na PIT.

Jedynie świadczenie pieniężne, w postaci gotówki przelewanej na rachunek pracownika jako dofinansowanie do wczasów turystycznych, które wypłacane jest z zfśs, korzysta z powyższego zwolnienia z PIT do wysokości 380 zł rocznie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK