| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy dofinansowanie wczasów pracowników przez pracodawcę podlega PIT

Czy dofinansowanie wczasów pracowników przez pracodawcę podlega PIT

Zaczął się właśnie sezon urlopowy i wiele zakładów pracy wypłaca swoim pracownikom tzw. „wczasowe” lub dofinansowuje ich wyjazdy wakacyjne. Pojawiają się czasami wątpliwości, czy te dodatkowe pieniążki są przychodem z tytułu pracy i czy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z omawianego zwolnienia w limitowanej części korzystają jedynie świadczenia o charakterze rzeczowym i świadczenia pieniężne.

Nie można natomiast uznać, iż wartość dofinansowania do kolonii, wczasów w formie przekazania środków finansowych na rachunek bankowy biura podróży z usług którego korzystał pracownik lub jego dziecko w wieku powyżej 18 roku życia jest świadczeniem rzeczowym, bowiem uczestnicy tych kolonii czy wczasów nie otrzymują świadczenia o charakterze materialnym, tj. rzeczowym.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Ponieważ zatem przedmiotem świadczenia dofinansowywanego z zfśs jest usługa turystyczna a nie rzeczy, to dopłaty do wypoczynku przelewane na rachunki biur turystycznych należy uznać za przychód pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT. Więc ich wartość należy doliczyć do wynagrodzenia wypłacanego w danym miesiącu i „normalnie” obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na PIT.

Jedynie świadczenie pieniężne, w postaci gotówki przelewanej na rachunek pracownika jako dofinansowanie do wczasów turystycznych, które wypłacane jest z zfśs, korzysta z powyższego zwolnienia z PIT do wysokości 380 zł rocznie.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK