| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Tylko jeden limit 380 zł bez względu na liczbę pracodawców

Tylko jeden limit 380 zł bez względu na liczbę pracodawców

Osoby, które są zatrudnione u więcej niż jednego pracodawcy otrzymują częstokroć od każdego z nich świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ci pracownicy uważają czasami, iż zwolnione z PIT są takie świadczenia otrzymane od danego pracodawcy w wysokości 380 zł i limit ten określany jest odrębnie dla każdego z nich.

W takim rozumowaniu utwierdza te osoby fakt, że pracodawcy, którzy wiedzą o jednoczesnym zatrudnieniu takiej osoby przez innego pracodawcę, nie proszą pracownika o wykazanie wysokości świadczeń otrzymanych w tym drugim (trzecim i kolejnym) zakładzie pracy.

Niestety, myślenie takie jest jednak nieprawidłowe i może wywołać przykrą niespodziankę w postaci „domiaru” naliczonego przez urząd skarbowy.

Jak wynika ze stanowiska Ministra Finansów, wyrażonego przez Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej nr IBPBII/1/415-605/10/ŚS z dnia 9 lipca 2010 r., limit 380 zł, po przekroczeniu którego należy opodatkować otrzymane świadczenia jest związany z osobą podatnika i jest kompletnie niezależny od ilości pracodawców, którzy w danym roku przyznali tej osobie świadczenia.

Brak zapytań ze strony pracodawcy na temat wielkości przyznanych świadczeń przez innego pracodawcę wynika z faktu, że podmiot wypłacający takie świadczenia, musi wyłącznie zliczać wypłacone przez siebie pieniążki i opodatkować tylko nadwyżkę ponad 380 zł od wypłaconych środków z własnych funduszy.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Co zatem ma zrobić taki pracownik, aby nie „podpaść” urzędowi skarbowemu ?

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, pracownik taki ma obowiązek kontrolować wysokość otrzymanych w roku podatkowym świadczeń i ich nadwyżkę ponad 380 zł opodatkować w zeznaniu podatkowym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK