| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Objęcie akcji zagranicznych - niekorzystna interpretacja przepisów przez fiskusa

Objęcie akcji zagranicznych - niekorzystna interpretacja przepisów przez fiskusa

Organy podatkowe nadal niekorzystnie interpretują przepisy podatkowe ważne dla osób uczestniczących w programach motywacyjnych oferowanych przez polskie firmy, które należą do światowych grup kapitałowych.

Często stosowanym elementem wynagradzania w takich firmach jest możliwość obejmowania nieodpłatnie albo w cenach preferencyjnych akcji notowanych na zagranicznych giełdach (np. w Nowym Yorku, Londynie albo Tokio).

Osoby obejmujące akcje wyemitowane za granicą powinny zwrócić na niekorzystną dla nich interpretację np. art. 24 ust. 11 ustawy o PIT.

Przepis ten stanowi, że „dochód stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji objętych przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, a wydatkami poniesionymi na ich objęcie, nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji”.

Zasadę tą stosuje się odpowiednio do dochodu stanowiącego nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji, a wydatkami poniesionymi na ich nabycie od spółki posiadającej osobowość prawną, która objęła te akcje wyłącznie w celu przeniesienia tytułu ich własności na osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki będącej emitentem akcji.

Jednocześnie zasada ta nie ma zastosowania do dochodu osiągniętego ze zbycia akcji, przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki będącej emitentem akcji.

Przepis art. 24 ust. 11 ustawy o PIT ma wpływ na określenie momentu powstania przychodu.

Ponieważ pracownicze programy motywacyjne często zawierają klauzule zakazujące przez jakiś czas akcji objętych w ramach programu, pobranie podatku dochodowego w momencie objęcia akcji jest krzywdzące dla uczestnika programu. W przepisie tym kluczowy jest zwrot „na podstawie uchwały walnego zgromadzenia”.

Organy podatkowe interpretują go w ten sposób, że podjąć taką uchwałę może tylko spółka podlegająca prawodawstwu polskiemu, a więc w praktyce uchwała musi zapaść w Polsce. 

Polecamy: Kontrola podatkowa

Przykład takiego odczytania art. 24 ust. 11 ustawy o PIT znajdziemy w interpretacji indywidualnej z 14 września 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/415-560/10-2/AS). Interpretacja dotyczy zasad opodatkowania korzyści z tytułu uczestniczenia w programie motywacyjnym opartym na akcje notowanych na giełdzie amerykańskiej:

W niniejszej sprawie nie będzie miał zastosowania przepis art. 24 ust. 11 cytowanej ustawy o podatku dochodowym (…). Sens tego przepisu jest taki, iż przy spełnieniu określonych warunków nadwyżka w postaci różnicy pomiędzy wartością rynkową a wydatkami na objęcie akcji nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia akcji (moment opodatkowania tej nadwyżki następuje dopiero przy zbyciu akcji, o czym z kolei traktuje przepis ust. 12 tego artykułu).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK