| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy wydatki pracodawcy na egzaminy kwalifikacyjne są przychodem dla pracowników

Czy wydatki pracodawcy na egzaminy kwalifikacyjne są przychodem dla pracowników

Koszty egzaminów kwalifikacyjnych pokryte przez pracodawcę stanowią generalnie przychody ze stosunku pracy pracowników, którym opłacono egzaminy. Jednakże przychód ten na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT - w brzmieniu obowiązującym do 16 lipca 2010 r., jak i (na skutek uwzględnienia przepisów przejściowych do nowelizacji K.p.) po 16 lipca tego roku jest zwolniony z PIT jeżeli są spełnione wszystkie przesłanki w nim określone.

W konsekwencji, dla pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed 16 lipca 2010 r., nadal zwolniona z PIT jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z K.p i przepisami wykonawczymi obowiązującymi przed 11 kwietnia 2010 r. przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego, z wyjątkiem wynagrodzeń:
- otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz
- za czas zwolnień z części dnia pracy,
przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszących kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Ponieważ w omawianej sprawie koszty szkoleń i egzaminów kwalifikacyjnych służące uzyskaniu świadectwa kwalifikacyjnego przez pracowników pokrywane przez pracodawcę mieściły się co do zasady w zakresie przedmiotowym przepisu art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT (w starym jego brzmieniu), nie ulega wątpliwości, iż do powyższych świadczeń miało zastosowanie zwolnienie podatkowe określone w tym przepisie. 

Również po wejściu w życie znowelizowanego przepisu zwolnienie to zostaje w stosunku do tego rodzaju świadczeń zachowane, co potwierdził organ podatkowy w wydanej interpretacji.

Wybór przepisów:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Art. 21 [brzmienie od 16 lipca 2010 r.]
1. Wolne od podatku dochodowego są:
90) wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego,

Art. 21 [brzmienie do 15 lipca 2010 r.]
1. Wolne od podatku dochodowego są:
90) wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Źródło: taxonline.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK