| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy przekazanie pracownikom jednolitego ubioru służbowego bez logo firmy jest opodatkowane PIT

Czy przekazanie pracownikom jednolitego ubioru służbowego bez logo firmy jest opodatkowane PIT

Ustawa o PIT zwalnia od podatku dochodowego wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór. Podatnicy spierają się jednak stale z organami podatkowymi, co należy uznać za ubiór służbowy. Brak logo pracodawcy na ubraniu służbowym nie wyróżniającym się w inny sposób od zwykłego ubrania nie pozwala na skorzystanie z tego zwolnienia.

Fiskus uważa, że jeżeli odzież przekazywana przez pracodawcę nieodpłatnie pracownikom nie posiada logo firmy ani cech charakterystycznych dla danego pracodawcy, jak krój, kolory – to pracownik może ją wykorzystywać także dla celów osobistych. A wtedy wartość tych ubrań stanowi dla pracownika opodatkowany przychód na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Przykładowo można wskazać interpretację podatkową Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 marca 2009 r. (nr IPPB2/415-1633//08-2/MK). W sprawie, która stała się przedmiotem tej interpretacji pracodawca zamierzał zakupić dla grupy pracowników stroje sportowe opatrzone logo firmy. Grupa pracowników w określonych okolicznościach będzie zobowiązana do noszenia ubiorów - koszulek, czapek, dresów - zawierających nadruki logo firmy przekazanych im nieodpłatnie, traktując je jako ubiór służbowy.

Pracodawca wskazał, że otrzymany przez pracowników strój ze względu na to, że utracił charakter odzieży osobistej nie będzie nadawać się do noszenia na co dzień, jako odzież osobista.

Dyrektor Izby Skarbowej w wydanej interpretacji stwierdził, że skoro pracownicy mają nosić te ubrania obowiązkowo podczas pracy, to przekazane stroje nie stanowią nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników i ich wartość nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zwłaszcza, że z wniosku o wydanie interpretacji wynika, że stroje te nie mogą być wykorzystywane przez pracowników, jako odzież osobista.

Natomiast jeżeli przekazane przez pracodawcę nieodpłatnie stroje pracownicy otrzymaliby do swobodnego używania, a więc do osobistego użytku, wówczas zastosowanie znalazłby art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym w/w ubrania stanowiłyby przychód pracownika jako nieodpłatne świadczenie – podkreślił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.

Trzeba zauważyć, że nawet jeśli odzież służbowa nie posiada logo firmy, a posiada inne cechy charakterystyczne dla danego pracodawcy, jak kolor, czy krój, w praktyce trudno jest zweryfikować, czy pracownik używa jej także dla celów osobistych. Zwłaszcza, że część pracowników przychodzi do pracy w takim stroju, a nie ubiera się w niego w zakładzie pracy. Uwaga ta dotyczy zresztą również ubrania z logo.

Dlatego też tak nieostre kryterium nie pomaga w interpretowaniu omawianego zwolnienia. 

Na pewno jednak brak logo pracodawcy na ubraniu służbowym nie wyróżniającym się od zwykłego ubrania nie pozwala na skorzystanie z tego zwolnienia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK