| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Jakie koszty w PIT do wynagrodzenia za przeniesienie na pracodawcę prawa do wynalazku (patentu)

Jakie koszty w PIT do wynagrodzenia za przeniesienie na pracodawcę prawa do wynalazku (patentu)


Każdy przypadek przeniesienia prawa własności wynalazku (prawa do patentu), skutkujący otrzymaniem zapłaty (wynagrodzenia), objęty będzie 50% kosztami uzyskania przychodu. Świadczy o tym treść art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Na podstawie tego przekazania twórca wyzbywa się bowiem prawa majątkowego zbywalnego.

Zdaniem sądu, przepis art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy o PIT dotyczy obu przewidzianych w art. 98 u.o.w. przypadków, a więc zarówno sytuacji:

- gdy twórca wprost przenosi prawo do wynalazku (patentu) - za uzgodnioną zapłatą - na rzecz przedsiębiorcy, jak i sytuacji,
- gdy twórca przekazuje to prawo (wynalazek) - za wynagrodzeniem - przedsiębiorcy do korzystania w okolicznościach skutkujących przejściem tego prawa na przedsiębiorcę.

Sąd podkreślił, że inna wykładnia art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy o PIT w powiązaniu z art. 98 ust. 1 i 2 oraz art. 98a ust. 1 u.o.w. byłaby w sposób oczywisty sprzeczna z art. 2 i art. 32 ust. 1 i 2 Konstytucji RP.

Analiza orzecznictwa sądów administracyjnych w podobnych sprawach pokazuje, że wątpliwości co do możliwości zastosowania 50 % kosztów uzyskania przychodu przez twórcę, który przekazał pracodawcy wynalazek do korzystania, budziło występowanie dwóch pojęć „zapłata” i „wynagrodzenie” w art. 98 ustawy o wynalazczości.

Niemniej Naczelny Sąd Administracyjny np. w wyroku z dnia 9 grudnia 2009 r. (sygn. II FSK 1028/08) stwierdził, że wykładnia pojęcia zapłata, o którym mowa w art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy o PIT nieobejmująca wynagrodzenia otrzymanego przez twórcę, o którym mowa w art. 98a ust.1 w zw. z art. 98 ust. 2 ustawy o wynalazczości z tytułu przekazania przez twórcę przedsiębiorcy wynalazku do korzystania i przejścia prawa do patentu byłaby niezgodna z koncepcją państwa prawnego oraz zasadą równości obywateli wyrażonymi w Konstytucji.

Dlatego też należy uznać, że skoro art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy o PIT określa wysokość zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% w związku z otrzymaniem przez twórcę zapłaty za przeniesienie prawa własności wynalazku, to oznacza to, że w każdym przypadku przeniesienia prawa własności wynalazku (prawa do patentu czy prawa z patentu), polegającym na zapłacie, możliwe będzie zastosowanie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu.

Dokonując wykładni powołanych przepisów, nie można bowiem przyjąć, aby zamiarem ustawodawcy było tak zasadnicze zróżnicowanie sytuacji prawnej podatników, którzy znaleźli się w identycznej prawnie sytuacji faktycznej, ponieważ przekazali i przenieśli na pracodawcę prawo do patentu albo przenieśli to prawo na podstawie umowy, by pozbawić tego pierwszego prawa do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

Koszty uzyskania niektórych przychodów określa się:
1) z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego - w wysokości 50 % uzyskanego przychodu (…)

Ustawa o wynalazczości

Art. 98
1. Twórca wynalazku, któremu przysługuje prawo do patentu, może przenieść to prawo za uzgodnioną zapłatą na rzecz podmiotu gospodarczego lub przekazać wynalazek do korzystania przez ten podmiot.
22. W przypadku przekazania wynalazku do korzystania zgodnie z ust. 1, przejście prawa do patentu następuje z dniem zgłoszenia wynalazku podmiotowi gospodarczemu, pod warunkiem przyjęcia go przez ten podmiot do korzystania w terminie jednego miesiąca od daty zgłoszenia, chyba że strony ustalą inny termin.

Źródło: taxonline.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK