| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Jakie koszty w PIT do wynagrodzenia za przeniesienie na pracodawcę prawa do wynalazku (patentu)

Jakie koszty w PIT do wynagrodzenia za przeniesienie na pracodawcę prawa do wynalazku (patentu)


Każdy przypadek przeniesienia prawa własności wynalazku (prawa do patentu), skutkujący otrzymaniem zapłaty (wynagrodzenia), objęty będzie 50% kosztami uzyskania przychodu. Świadczy o tym treść art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Tak wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 15 października 2010 r. (I SA/Wr 991/10).

Podatnik jest współtwórcą projektu wynalazczego. Jednocześnie pozostaje w stosunku pracy (na podstawie umowy o pracę), przy czym działalność wynalazcza nie wchodzi w zakres jego obowiązków służbowych.

Wykonany przez niego projekt nie został również zrealizowany w ramach stosunku pracy. Mimo to, twórcy przedsięwzięcia przenieśli na pracodawcę prawa do korzystania z patentu.

Z tytułu przejęcia prawa do wynalazku pracodawca był zobowiązany do wypłacenia pracownikom wynagrodzenia.

W związku z powyższym, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy do przedmiotowego wynagrodzenia będzie można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów? Zdaniem podatnika, takie prawo będzie mu przysługiwało. Powołał się przy tym na art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy o PIT

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej, przepis powołany przez podatnika znajdzie zastosowanie jedynie w przypadku przeniesienia własności projektu objętego patentem.

W przypadku natomiast przekazania prawa wyłącznie do korzystania z wynalazku, o 50% kosztach uzyskania przychodów nie może być mowy. Sprawa trafiła do WSA, który początkowo uchylił zaskarżony akt ze względów proceduralnych, bez oceny wartości merytorycznej.

W wyniku wyroku NSA, uchylającego z kolei wyrok sądu I instancji, sprawa trafiła ponownie do sądu wojewódzkiego, który tym razem rozpatrzył ją co do meritum.

WSA uwzględnił skargę podatnika. Zdaniem sądu, przedmiotowe wynagrodzenie powinno podlegać 50% kosztom uzyskania przychodów.

W uzasadnieniu powołano art. 98 ustawy o wynalazczości (dalej: u.o.w.), z którego wynikają dwa tryby przeniesienia przez twórcę praw do wynalazku na rzecz przedsiębiorcy.

Pierwszy polega na przeniesieniu prawa własności wynalazku, drugi zaś obejmuje przekazanie wynalazku do korzystania, które w konsekwencji, zgodnie z art. 98 ust. 2 u.o.w., również skutkuje przejściem prawa do wynalazku (patentu) na przedsiębiorcę.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Polecamy: serwis PIT

Różnica między tymi trybami polega na tym, iż w pierwszym przypadku twórca otrzymuje "zapłatę", a w drugim "wynagrodzenie". Niemniej jednak, w jednym i w drugim przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do patentu. Przejście prawa do patentu w trybie przekazania go do korzystania przez przedsiębiorcę obejmuje przejście prawa do patentu, jako prawa do własności wynalazku.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Tyniec

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »