| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy bilety abonamentowe-okresowe uprawniają do zwiększenia kosztów ze stosunku pracy?

Czy bilety abonamentowe-okresowe uprawniają do zwiększenia kosztów ze stosunku pracy?

Niezależnie od tego, w jakiej wysokości uiszczamy podatek PIT od naszych przychodów ze stosunku pracy, zawsze dokonujemy obniżenia uzyskanego przychodu o koszty jego uzyskania, co zazwyczaj dokonywane jest przy wykorzystaniu symbolicznych kwot wskazanych w ustawie (przeważnie 111,25 zl miesięcznie).

Jednym z przypadków, gdy obniżenia tego możemy dokonać w sposób bardziej realny, tj. w wysokości faktycznie poniesionych kosztów, jest możliwość zastąpienia kwot ustawowych faktycznymi kosztami dojazdu do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, które muszą być jednak udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Jak pisaliśmy już na łamach tutejszego portalu, ponieważ w ustawie o PIT nie zawarto jednoznacznej definicji ,,imiennych biletów okresowych”, organy podatkowe uznają za takie nie tylko typowe bilety miesięczne wystawiane przez przedsiębiorstwa komunikacyjne (PKP, PKS, MZK i inne), ale również i inne dokumenty wypełniające taką funkcję, które są wystawiane imiennie na daną osobę.

Kolejnym przykładem takiego pozytywnego podejścia skarbówki jest indywidualna interpretacja prawa podatkowego nr ILPB2/415-782/10-2/ES z dnia 24 września 2010 r., którą w imieniu Ministra Finansów wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.

Zdaniem tego organu, za imienny bilet okresowy uznać również można bilet abonamentowy-okresowy, który zakupywany jest na okres 2 miesięcy za okazaniem (każdorazowo sprawdzanej przez konduktora wraz z biletem) imiennej legitymacji ze zdjęciem uprawniającej do korzystania z ulgi i musi być zalegalizowany przed każdym wyjazdem (do biletu dołączana jest faktura VAT, na której widnieje numer biletu).

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej bilet, który może być uznany za imienny bilet okresowy, musi w swej treści określać osobę uprawnioną do korzystania z niego - imienny bilet i dodatkowo musi to być bilet uprawniający do korzystania z komunikacji przez pewien okres czasu.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Z kolei kwestia czy bilet imienny i okresowy jest sporządzony w postaci jednego dokumentu, czy też dokumentu z załącznikiem ma charakter techniczny, a nie normatywny i nie może pozbawić go cech dowodu w postępowaniu podatkowym.

Z tego względu organ ten stwierdził również, że w świetle treści art. 22 ust. 11 ustawy o PIT, istotnym jest, ażeby w samym bilecie lub innym dokumencie z nim związanym, określona została cena biletu, a więc koszt jaki pracownik poniósł na dojazd do zakładu pracy w ciągu roku, tym bardziej, że koszty te rozliczane są w deklaracji rocznej.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »