| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy karty przepłacone dla pracowników są opodatkowane PIT?

Czy karty przepłacone dla pracowników są opodatkowane PIT?

Pracownicy są często obdarowywali przez pracodawców np. prezentami na święta. Formą świadczenia pozapłacowego dla pracowników są także tzw. karty przedpłacone, finansowane przez pracodawców z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Sporo wątpliwości wywołuje w praktyce kwestia, czy karty przedpłacone, finansowane przez pracodawców pracownikom korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Karta przedpłacona jest to rodzaj karty płatniczej, która jest wydawana bez konieczności posiadania rachunku osobistego w banku.

Transakcje odbywają się do wysokości salda na specjalnym, technicznym rachunku, który należy zasilić przed użyciem karty.

Z przepisu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, dalej: ustawa o PIT) wynika, że przychodami są m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zwolniona od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT).

Z powyższego wynika, że można korzystać ze zwolnienia, które przewiduje art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  •  świadczenie ma charakter świadczenia rzeczowego lub świadczenia pieniężnego,
  •  źródłem finansowania są w całości środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub fundusz związków zawodowych,
  •  wartość tych świadczeń rzeczowych nie przekracza w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że otrzymane przez pracowników karty przedpłacone finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT do wysokości limitu określonego w tym przepisie, pod warunkiem, że świadczenie to jest realizowane w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Stanowisko powyższe prezentują także organy podatkowe w wydawanych interpretacjach (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 czerwca 2010 r., sygn. IPPB2/415-220/10-2/AK).

Polecamy: serwis PIT

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Pracodawca powinien więc zsumować wszystkie świadczenia rzeczowe i pieniężne wypłacone pracownikowi od początku roku, które zostały sfinansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i jeśli suma ta przekroczyła kwotę 380 zł, to od kolejnych wypłaconych świadczeń zobowiązany jest pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Więcej na ten temat w tekście: Kiedy prezenty dla pracowników są zwolnione z PIT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »