| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?

Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?

Pracodawcy wypełniając obowiązek wynikający z przepisów prawa pracy zapewniają swoim pracownikom zatrudnionym przy monitorach ekranowych odpowiednie okulary. Najczęściej odbywa się to tak, że pracownik kupuje okulary we własnym imieniu i na własną rzecz (faktura za okulary jest wystawiana na pracownika). Następnie pracodawca opiniuje wysokość dofinansowania ww. zakupu (np. nie więcej niż do 300 zł) i pracownik po okazaniu faktury otrzymuje zwrot części zapłaconej należności za okulary.

Okulary mają zapewnić pracownikowi całościową ochronę wzroku. I z ich specyfiki wynika, że należy je nosić przez cały czas a nie tylko w określonym czasie. W konsekwencji można bronić tezy, że nie mamy do czynienia z nieodpłatnym przekazaniem, tylko efektem realizacji obowiązków pracodawcy (w sytuacji gdy zapewnienie okularów ma miejsce w granicach przepisów, w tym regulaminu wewnątrzzakładowego).

Oczywiście przy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego samo przekazanie okularów będzie zdarzeniem neutralnym na gruncie ustawy o VAT. Jednocześnie, trudno będzie uzasadnić, że jest to przekazanie na cele związane z działalnością gospodarczą, bowiem wiadomym jest, że po godzinach pracy pracownik wykorzysta je w celach prywatnych.

3. okulary pozostają własnością pracodawcy - pracodawca nie przenosi na pracownika prawa do rozporządzania okularami jak właściciel - a pracownik nieodpłatnie używa po godzinach pracy okularów do celów prywatnych.

Wówczas, organy podatkowe mogą dojść do wniosku, że mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem, które należy regularnie co miesiąc opodatkować podatkiem VAT. Wprawdzie identycznie jak powyżej można bronić tezy, że pracodawca realizuje tutaj obowiązki z prawa pracy: zapewnienia pracownikowi okularów i nie mamy do czynienia ze świadczeniem nieodpłatnym (uzasadnienie identyczne jak w pkt 2). Niemniej wskazanego ryzyka wykluczyć nie można.

Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Przy rygorystycznym podejściu organów podatkowych, w takiej sytuacji, pracodawca winien co miesiąc wystawiać faktury wewnętrzne (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT) i naliczać podatek podatek VAT z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Podstawą opodatkowania winien być koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika (art. 29 ust. 12a ustawy o VAT).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »