| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?

Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?

Pracodawcy wypełniając obowiązek wynikający z przepisów prawa pracy zapewniają swoim pracownikom zatrudnionym przy monitorach ekranowych odpowiednie okulary. Najczęściej odbywa się to tak, że pracownik kupuje okulary we własnym imieniu i na własną rzecz (faktura za okulary jest wystawiana na pracownika). Następnie pracodawca opiniuje wysokość dofinansowania ww. zakupu (np. nie więcej niż do 300 zł) i pracownik po okazaniu faktury otrzymuje zwrot części zapłaconej należności za okulary.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy - jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

W orzecznictwie organów podatkowych prezentowany jest ostatnio pogląd, że w sytuacji, gdy faktura jest wystawiona na pracodawcę, zwrot kosztów zakupu okularów korygujących nie korzysta ze zwolnienia podatkowego, gdyż z § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973) wynika, że zapewnienie okularów może nastąpić jedynie w formie rzeczowej.

Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2010 r., sygn. DD3/033/179/CRS/10/PK-1244, „Przyjęte w zakładzie pracy zasady przyznawania tego rodzaju świadczeń rzeczowych muszą być zgodne z zasadami określonymi w przepisie § 8 ust. 2 ww. rozporządzenia. A fakt zobowiązania pracodawcy na mocy powołanego przepisu do zapewnienia okularów korekcyjnych oznacza, że w tym przypadku wolna od podatku dochodowego jest wyłącznie wartość świadczenia rzeczowego jakie pracownik otrzyma od swojego zakładu pracy, a nie ekwiwalent pieniężny za to świadczenie. Stąd też zwolnieniem tym nie jest objęta kwota, jaką zakład pracy wypłaca pracownikowi tytułem zwrotu kosztów zakupu okularów korekcyjnych na podstawie faktury wystawionej na pracownika.”

Po opublikowaniu ww. interpretacji wśród pracodawców zawrzało. Jednocześnie celem uniknięcia negatywnych skutków większość z nich zamierza zmienić opisany schemat nabywania okularów. Mianowicie, pracownik nabywając okulary dokonywał tego będzie w imieniu i na rachunek pracodawcy.

Ministerstwo Finansów o zwolnieniu z PIT okularów dla pracownika

W konsekwencji, faktura VAT za ww. zakup wystawiana będzie na rzecz pracodawcy. Jednocześnie ten ostatni odda pracownikowi wyłożoną przez niego kwotę płatności za okulary do wysokości np. 300 zł.

Niby nic trudnego. Podkreślić jednak należy, że planowany schemat postępowania wywołuje może i pozytywne skutki w zakresie podatku dochodowego. Jednakże nie jest obojętny w zakresie podatku od towarów i usług. Co więcej, przy ich literalnym brzmieniu prowadzi do absurdalnych sytuacji. Przyjrzyjmy się bowiem przepisom.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »