| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy służbowa komórka jest przychodem pracownika?

Czy służbowa komórka jest przychodem pracownika?

Jeżeli pracownik jest obciążany kosztami rozmów i połączeń ponad limit, które będą traktowane jako prywatne i pracownik zwróci pracodawcy ich koszt - to w tym przypadku nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 20 stycznia 2011 r. (IPPB4/415-834/10-3/JS).

W celu ograniczenia kosztów działalności, spółka planowała wprowadzenie limitów na rozmowy prowadzone przez pracowników z służbowych telefonów komórkowych, a także na połączenia internetowe.

Po przekroczeniu przedmiotowych limitów, rozmowy i połączenia z Internetem miały być traktowane jako mające charakter prywatny, zaś ich koszty określone w kwotach brutto pokrywać mieli pracownicy.

Ewentualne odstępstwa od obciążeń będą wdrażane według szczegółowej procedury, tak, aby nie było wątpliwości, że przeprowadzona rozmowa lub nawiązane połączenie internetowe miały wyłącznie służbowy charakter.

Powyższe działania, w zamiarze spółki, miały zapewnić, że udostępniane pracownikom telefony komórkowe lub mobilny Internet będą wykorzystywane wyłącznie do celów służbowych.

Czy imprezy integracyjne są przychodem pracownika … nawet nieobecnego?

Jest to istotne punktu widzenia specyfiki działalności spółki, działającej w branży ubezpieczeniowej. Kontakty z klientami odbywają się bowiem w dużej mierze właśnie za pośrednictwem telefonu i Internetu.

Na tle tak ukształtowanego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, czy powinna zwiększyć przychody pracowników ze stosunku pracy dla celów opodatkowania PIT?

Zdaniem spółki, zobowiązanie osób posiadających służbowe telefony i modemy internetowe do korzystania z nich jedynie w celach służbowych (bez dodatkowej weryfikacji wykonywanych połączeń), w granicach ustalonych limitów nie powoduje powstania świadczenia na rzecz pracownika ze stosunku pracy.

Pakiety medyczne od pracodawcy są przychodem pracownika

Przekroczenie limitu spowoduje bowiem obciążenie go kosztami rozmów i połączeń ponad limit, które będą traktowane jako prywatne i pracownik zwróci na rzecz spółki ich koszt. W tym przypadku nie dojdzie do powstania przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ustawy o PIT. Organ podatkowy podzielił to stanowisko, w uzasadnieniu interpretacji powielając argumentację spółki.

Wiecej artykułów i komentarzy autorstwa ekspertów PwC znajdą Państwo w serwisie www.taxonline.pl.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »