| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy poczęstunek dla pracowników jest ich przychodem?

Czy poczęstunek dla pracowników jest ich przychodem?

Poczęstunek na nieobowiązkowym spotkaniu pracowniczym w formie szwedzkiego stołu nie będzie traktowany jako przychód pracownika. Decydujące znaczenie ma przy tym właśnie fakt braku obowiązku uczestnictwa w spotkaniu. W poczęstunku uczestniczy w takim przypadku jedynie część załogi. Nie sposób więc ustalić, jaka jest wysokość przychodu dla poszczególnych pracowników.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w ustnym uzasadnieniu wyroku z 27 kwietnia 2011 r. (I SA/Gd 140/11)

Sprawa dotyczyła spółki, organizującej corocznie spotkania dla swoich pracowników oraz zaproszonych gości z jednostki nadrzędnej. Odbywają się z reguły w konwencji świątecznej, pod koniec roku kalendarzowego.

Ich celem jest skrótowe omówienie strategii firmy, oraz publiczne wyróżnienie pracowników osiągających najlepsze rezultaty. W trakcie spotkań, spółka zapewnia drobny poczęstunek w formie tzw. szwedzkiego stołu, który opłacany jest ryczałtowo, przy założeniu, że wszyscy pracownicy wezmą w nim udział. Nie jest on jednak obowiązkowy. W rezultacie, spółka nie potrafi precyzyjnie określić liczby uczestników.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy w przypadku braku dokładnych danych na temat ilości osób uczestniczących w spotkaniu, oraz gdy brak jest możliwości przyporządkowania konkretnego świadczenia danemu pracownikowi, poczęstunek w formie szwedzkiego stołu należy uznać jako przychód ze stosunku pracy i opodatkować PIT?

Spółka przedstawiła własne stanowisko, zgodnie z którym świadczenia uzyskane przez pracownika w formie poczęstunku nie podlegają opodatkowaniu PIT. Spółka podkreśliła przy tym, że pomimo, iż wszyscy podatnicy mieli możliwość wzięcia udziału w spotkaniu, obowiązywała zasada dobrowolności uczestnictwa. Poczęstunek nie był przypisywany do konkretnej osoby.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Powołał się przy tym na przepis art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym za przychody ze stosunku pracy należy uznać wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń otrzymywanych w naturze.

Zdaniem organu, w przedmiotowej sytuacji pracownicy otrzymali podlegające opodatkowaniu świadczenia niepieniężne w postaci poczęstunku na firmowej imprezie.

Po wyczerpaniu toku instancyjnego spółka złożyła skargę do WSA, który przyznał jej rację, uchylając interpretację.

Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

W ustnym uzasadnianiu sąd wyjaśnił, że w przedmiotowej sytuacji nie ma podstaw do przypisania konkretnych świadczeń do korzystających z nich pracowników. Opłata za poczęstunek jest bowiem przez spółkę ponoszona ryczałtowo, bez względu na fakt faktycznego skorzystania z niego.

Jest on przewidziany, co prawda, dla wszystkich pracowników, ale ze względu na nieobowiązkowy charakter spotkania nie stwierdzić, czy pracownik rzeczywiście otrzymał świadczenie i jaka jest jego wartość. Powyższe uzasadnia konkluzję, ze pracodawca nie jest zobowiązany pobrania i odprowadzenia zaliczki na PIT.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »