| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Jak opodatkować wynagrodzenie pracownika wysyłanego czasowo za granicę?

Jak opodatkować wynagrodzenie pracownika wysyłanego czasowo za granicę?

Pracownik polskiej spółki został wysłany w podróż służbową na terytorium Bułgarii, co nie wiązało się ze zmianą miejsca wykonywania pracy wskazanym w umowie (terytorium Polski). Wynagrodzenie za pracę przez cały okres trwania podróży służbowej przekazywane jest przez pracodawcę na takich samych zasadach jak podczas wykonywania pracy w Polsce tj. z rachunku bankowego pracodawcy. Powstaje pytanie, jak opodatkować wynagrodzenie takiego pracownika? Według polskich czy bułgarskich przepisów?

Odnośnie obliczania dwunastomiesięcznego okresu, o którym mowa powyżej, warto mieć na uwadze, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, podobnie jak inne umowy zawierane przez Polskę, wzorowane są na Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

W Komentarzu do art. 15 Modelowej Konwencji stwierdzono, iż do obliczania 183 dni pobytu pracownika w drugim państwie, należy brać pod uwagę wszystkie możliwe kolejne dwunastomiesięczne okresy, nawet okresy, które do pewnego stopnia, pokrywają się z innymi.

Oznaczałoby to, że w powyższym przypadku dwunastomiesięczny okres rozpoczyna się od pierwszego dnia wyjazdu pracownika i biegnie nieprzerwanie, mimo końca roku podatkowego.

W efekcie, jeżeli:
a) pracownik będzie przebywać na terytorium Bułgarii poniżej 183 dni podczas każdego dwunastomiesięcznego okresu oraz
b) wynagrodzenie wypłacane będzie w całości przez pracodawcę mającego siedzibę na terytorium Polski oraz
c) wynagrodzenie nie będzie ponoszone przez zakład lub stałą placówkę w Bułgarii,
- wówczas wynagrodzenie pracownika opodatkowane będzie w Polsce, według regulacji ustawy o PIT (pracodawca odprowadzać będzie zaliczki na podatek).

Wolne od podatku dochodowego będą diety oraz inne należności za czas podróży służbowej pracownika.

Jeżeli jednak pracownik będzie przebywać na terytorium Bułgarii powyżej 183 dni, tym samym nie będą spełnione wskazane powyżej przesłanki z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Niespełnienie tego warunku powoduje, iż wynagrodzenie pracownika podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 15 ust.1 umowy z Bułgarią, czyli i w Polsce i w Bułgarii.

Dla uniknięcia podwójnego opodatkowania, zastosowanie znajdzie zasada tzw. wyłączenia z progresją, czyli dochód uzyskany w Bułgarii powinien zostać uwzględniony dla potrzeb obliczenia stopy procentowej podatku od pozostałego dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce.

Zgodnie z ustawą o PIT, polski pracodawca nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych przez pracownika z pracy wykonywanej poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, pod warunkiem że dochody te podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Polska firma nie będzie więc zobowiązana do pobierania zaliczek na podatek dochodowy z wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika za pracę wykonywaną w Bułgarii, jeżeli wiadomo będzie, że podróż do Bułgarii potrwa dłużej niż 183 dni w ciągu dwunastomiesięcznego okresu. Zaliczki te mogą być jednak pobierane na wniosek pracownika.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Gurbała

Specjalista z zakresu szkoleń i rozwoju pracowników, właściciel firmy Nowe Modele Biznesowe – outsourcingu działu szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »