REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustalić przychód w PIT gdy płatnik pobrał nieprawidłowo składki?

Katarzyna Broniszewska
Jak ustalić przychód w PIT gdy płatnik pobrał nieprawidłowo składki?
Jak ustalić przychód w PIT gdy płatnik pobrał nieprawidłowo składki?

REKLAMA

REKLAMA

Problem dotyczący prawidłowego określenia przychodu pracownika i wysokości podatku w sytuacji kiedy składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zostały niewłaściwie naliczone przez płatnika w poprzednich latach został omówiony w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 02.03.2011 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/1/415-996/10/MK).

Stan faktyczny

Autopromocja

Problem przedstawiony w interpretacji dotyczył sytuacji, w której stwierdzono niedopłatę składek na ubezpieczenie społeczne oraz jednocześnie nadpłatę składki na ubezpieczenie zdrowotne u byłego pracownika za lata 2001-2002.

Po dokonanej korekcie wynagrodzenia wpłacono należne składki społeczne w styczniu i czerwcu 2010 roku. Kwota przeznaczona na pokrycie składek społecznych w całości pochodziła ze środków zakładu pracy.

Były pracownik nie dokonał zwrotu tej kwoty. Natomiast nadpłata składki zdrowotnej, która powstała w wyniku tej korekty została zwrócona byłemu pracownikowi.

Składki na ubezpieczenie społeczne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenia społeczne obejmują:
- ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenia rentowe, ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa (chorobowe), ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (wypadkowe), wyróżnia się składki na takie ubezpieczenia.
Składki są opłacane przez płatników składek (za pracownika składki opłaca pracodawca).

Składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe finansują z własnych środków -w równych częściach- ubezpieczony i płatnik składek. Natomiast składki na ubezpieczenie chorobowe finansują z własnych środków ubezpieczeni, a na ubezpieczenie wypadkowe finansują z własnych środków płatnicy składek.

Polecamy: Kiedy pracownik uzyskuje przychód z imprezy firmowej?

Podatek dochodowy

Zakłady pracy (działające jako osoby fizyczne, osoby prawne czy jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej) mają obowiązek obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od nich przychody. Podstawą do uzyskiwania przychodów są:
1) stosunek służbowego,
2) stosunek pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy,
3) zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Dochody pracownika uzyskane w ciągu danego miesiąca to:
- przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy; zatem będą to wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.
- zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne.

Podstawę obliczenia podatku stanowi dochód pracownika uzyskany po odliczeniu kwot przeznaczonych na składki na ubezpieczenie społeczne. Składki są pobierane w roku podatkowym przez płatnika (pracodawcę) ze środków pieniężnych należących do podatnika (pracownika).

Polecamy: Czy udostępnienie pracownikowi służbowego samochodu powoduje powstanie przychodu?

Jednak składek tych nie potrąca się od dochodu (przychodu) zwolnionego od podatku na podstawie ustawy, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Od dochodu odlicza się składki na ubezpieczenia społeczne potrącone w roku podatkowym przez płatnika (pracodawcę) ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. Natomiast od odliczonego już podatku dochodowego, w pierwszej kolejności, odlicza się kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Płatnik ma obowiązek złożyć imienne informacje dotyczące dokonanych obliczeń podatkowych, sporządzonych według ustalonego wzoru (deklaracja PIT-11) do Urzędu Skarbowego oraz przekazać je podatnikowi w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Jak traktować zaległe składki zapłacone przez płatnika?

Składki te będą stanowić przychód pracownika. Źródłem tego przychodu jest wynagrodzenie otrzymywane na podstawie stosunku pracy. Składki są nieodpłatnym świadczeniem, które pracownik otrzymał od pracodawcy, pomimo że składki te powinny być odliczone z jego dochodu.

Wynika to z art.11 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowych od osób fizycznych (Dz.U. z 1991r. Nr 80, poz. 350), który określa, że przychodami są w szczególności otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W jaki sposób wypełnić deklarację PIT?

Płatnik w deklaracji PIT-11 powinien:
- wykazać zaległe, niepobrane składki na ubezpieczenie społeczne w tej części, w której powinny być odliczone z dochodu pracownika (a które uiścił pracodawca),
- wykazać prawidłowo zastosowane miesięczne koszty uzyskania przychodów oraz w związku z tym kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy w poz. 36 informacji PIT-11 (pracodawca niezależnie od dokonania nieodpłatnego świadczenia na rzecz pracownika powinien realizować obowiązki wynikające z ustawy- czyli obliczyć, pobrać i odprowadzić podatek od przychodu pracownika).

Polecamy: Opodatkowanie napiwków

Pozycja 36 informacji PIT zatytułowana jest „Należności ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłaconego przez zakład pracy, o którym mowa w art. 31 ustawy, oraz płatników, o których mowa w art. 42e ust. 1 ustawy”, a jak zostało stwierdzone powyżej składki są przychodem pracownika, którego źródłem jest stosunek pracy.

Nadpłata składki zdrowotnej

Kwota nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne nie podlega wykazaniu przez płatnika w deklaracji PIT-11 za rok, w którym dokonano korekty (w omawianym przypadku rok 2010). Dzieje się tak niezależnie od tego czy pracodawca zwrócił pracownikowi nadpłaconą kwotę czy też tego nie zrobił.

Jeżeli jednak kwota ta zostanie zwrócona to należy poinformować o tym pracownika. Zgodnie z art. 45 ust. 3a ustawy o PIT, zwrócone składki (które poprzednio zostały odliczone) podatnik- pracownik dolicza w zeznaniu podatkowym za rok, w którym je zwrócono (2010).

Podstawa prawna: art.11, art. 26 ust. 1, art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. b), 31, art. 32 ust. 2, 39 ust.1 oraz art. 45 ust. 3a ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowych od osób fizycznych (Dz.U. z 1991r. Nr 80, poz. 350).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA