| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Zwrot przez pracownika opłat za korzystanie z telefonu służbowego do celów prywatnych

Zwrot przez pracownika opłat za korzystanie z telefonu służbowego do celów prywatnych

Korzystanie przez pracownika ze służbowego telefonu jest zagrożone uznaniem przez organy podatkowe, że pracownik osiągnął korzyść ze stosunku pracy. Powoduje to konieczność opodatkowania PIT tej korzyści. Pracodawcy jako płatnicy podatku dochodowego od wynagrodzeń pracowniczych bronią się przed komplikacjami z tego wynikającymi. Problemem jest np. naliczanie przez fiskusa tego podatku z mocą wsteczną w stosunku do osób, które nie są już pracownikami.

Zwrot opłat przez pracownika

20 lipca 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB2/415-448/11-2/MK) wydał interpretację indywidualną prezentując bieżące stanowisko organów podatkowych w sprawie rozliczania kosztów rozmów telefonicznych i połączeń internetowych ze służbowych telefonów komórkowych ponad ustalone limity w przypadku zwrotu tych kosztów przez pracownika.

Organ podatkowy odpowiedział na pytanie, czy jest prawidłowe wprowadzenie (dla określenia kwoty zwrotu) przez pracodawcę limitów na rozmowy ze służbowych telefonów komórkowych i limitów na połączenia internetowe oraz uznawanie za połączenia prywatne tylko tych mających miejsce po przekroczeniu tych limitów.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, gdy pracownik zwraca pracodawcy koszt rozmów i połączeń ponad ustalony limit dla rozmów służbowych, traktując je jako prywatne, to w tym przypadku nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Można zatem przyjąć fikcję, że rozmowy po przekroczeniu limitu połączeń służbowych są prywatne – bez konieczności śledzenia bilingów.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Procedura korzystania ze służbowego telefonu

Analizowana interpretacja jest interesująca z uwagi na szczegółowy opis procedury zastosowanej przez pracodawcę co do przyznawania poszczególnym pracownikom limitów na rozmowy telefoniczne i korzystanie z Internetu.

Pracodawca wprowadził limity w drodze regulaminu oraz zapisów w umowach o pracę albo aneksach do nich. Uprawnienie do korzystania ze służbowych telefonów i kart modemowych następuje na wniosek pracownika.

Wnioski o przydział i określenie limitu na rozmowy z telefonu służbowego lub modemu wymagają szczegółowego uzasadnienia i wykazania związku z wykonywanymi obowiązkami służbowymi.

Na podstawie zatwierdzonych wniosków sporządzane są umowy używania telefonu służbowego i kart modemowych. Przyznanie limitów może być czasowe lub stałe uzależnione od zajmowanego stanowiska oraz powierzonych pracownikowi obowiązków służbowych.

W zawieranych umowach pracownicy zobowiązują się do korzystania z nich jedynie w celach służbowych. Przyjęte zasady potwierdzone zapisem w regulaminie zobowiązują pracowników do używania telefonów i kart modemowych wyłącznie do celów służbowych.

W regulaminie określone zostały kwartalne limity rozmów służbowych zróżnicowane dla określonych grup użytkowników.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK