| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Jak prawidłowo rozliczyć zwrot zawyżonego wynagrodzenia za pracę?

Jak prawidłowo rozliczyć zwrot zawyżonego wynagrodzenia za pracę?

W wyniku wypłaty zawyżonego wynagrodzenia za pracę, jako świadczenia nienależnego, pracownik ma obowiązek dokonać jego zwrotu. Sposób prawidłowego rozliczenia zwrotu wynagrodzenia (z uwzględnieniem składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na PIT) został omówiony w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 7 września 2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB2/415-311/11-2/MP).

Art. 26 ust 1 pkt 5:  Podstawę obliczenia podatku […]stanowi dochód […]po odliczeniu kwot dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika.

Pracownik dokonując zwrotu nienależnie otrzymanego wynagrodzenia, powinien dokonać tego zwrotu w kwocie netto, powiększonej o zaliczkę na podatek dochodowy.

Rozliczenie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Dochodem są uzyskane w ciągu miesiąca przychody oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne. Wysokość obliczonej w ten sposób zaliczki zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez zakład pracy ze środków podatnika (art. 32 ustawy o PIT).

Sformułowanie brzmiące ‘zwrot nienależnie pobranych świadczeń’ nie obejmuje składki na ubezpieczenie społeczne. Jeżeli pracownik dokonał nadpłaty składek na to ubezpieczenie z powodu zawyżonego wynagrodzenia za 2010 rok, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwróci nadpłaconą kwotę pracownikowi za pośrednictwem pracodawcy. Kwota ta będzie stanowić dla niego przychód ze stosunku pracy.

Zwrócone składki (niezależnie czy zostały pobrane w poprzednim czy bieżącym roku podatkowym) pracodawca powinien doliczyć do przychodów uzyskanych przez pracownika w miesiącu, w którym nastąpił ich zwrot oraz pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

W sytuacji kiedy podatnik (aby obliczyć podatek należny) dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a potem otrzymał zwrot odliczonych kwot, powinien doliczyć kwoty poprzednio odliczone. Odliczenie powinno być dokonane w zeznaniu podatkowym za rok, w którym nastąpił zwrot (art. 45 ust. 3a ustawy o PIT).

Wypłata zawyżonego wynagrodzenia za rok 2010 spowodowała, że składka na ubezpieczenie zdrowotne także była nadpłacona. Oznacza to, że pracodawca powinien zwrócić ją pracownikowi (informując go o tym, mimo że nie ma do tego celu wzoru druku). Natomiast pracownik w rocznym rozliczeniu doliczy kwoty wcześniej odliczone.

Zawyżone wynagrodzenie, które zostało wypłacone za pierwsze miesiące roku 2011, pracodawca potrąci z bieżącej listy płac pracownika. Będzie to oznaczało zmniejszenie zaliczki na podatek dochodowy oraz korektę składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za 2011 r. . Zmiany będą umieszczone w informacji PIT-11 i deklaracji rozliczeniowej ZUS za rok 2011.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 10 września 20110 roku (I SA/Kr754/10) orzekł, że Zwrot podatku zgodnie z przepisami ustawy o PIT nie jest traktowany jako dochód, a jedynie jako doliczenie do podatku.

Omówieniem kwestii wpłaconych zaliczek zajął się Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 14 grudnia 2007 roku (II FSK1492/06).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK