| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Jak prawidłowo rozliczyć zwrot zawyżonego wynagrodzenia za pracę?

Jak prawidłowo rozliczyć zwrot zawyżonego wynagrodzenia za pracę?

W wyniku wypłaty zawyżonego wynagrodzenia za pracę, jako świadczenia nienależnego, pracownik ma obowiązek dokonać jego zwrotu. Sposób prawidłowego rozliczenia zwrotu wynagrodzenia (z uwzględnieniem składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na PIT) został omówiony w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 7 września 2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB2/415-311/11-2/MP).

Zawyżony przychód dotyczył 2010 roku. Ponadto  została pobrana i przekazana do Urzędu Skarbowego zaliczka za pierwsze  trzy miesiące  2011 r.

Pracownik w tej sytuacji ma jednorazowo wpłacić do kasy pracodawcy wynagrodzenie za 2010 r. Wynagrodzenie za 2011 r. zostanie skorygowane w bieżącej liście płac. Następnie pracodawca dokona korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS.

Wynagrodzenie za pracę- vademecum

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę

Procedura opisana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis art. 41 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT, określa w jaki sposób należy prawidłowo rozliczyć zwrot nienależnego wynagrodzenia, gdy zwrotu dokonuje pracownik na rzecz pracodawcy.

Świadczenia, które zostały nienależnie pobrane, uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu. Pracodawca (jako płatnik) ustalając wysokość podatku (zaliczki) powinien odjąć od dochodu pracownika kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką).

Oznacza to pomniejszenie miesięcznego dochodu (ustalanego dla celów obliczenia zaliczki) o dokonany przez pracownika zwrot. W przypadku, gdy kwota zwrotu będzie przekraczać dochód za dany miesiąc, pracodawca może pomniejszyć dochód z następnego miesiąca o wysokość powstałej różnicy- aż do pełnego pomniejszenia. Takie czynności mogą być dokonywane, ale tylko w roku podatkowym, w którym podatnik dokonał zwrotu.

Pracownik będzie musiał jednak sam podjąć się rozliczenia, jeśli zwróci nienależne świadczenie już po upływie roku podatkowego, w którym je otrzymał (art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT). W tym wypadku powinien odliczyć nienależne świadczenie od dochodu w zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym dokonał zwrotu.

Podatnik będzie miał prawo do pomniejszenia dochodu przed opodatkowaniem o kwotę dokonanego zwrotu nienależnego świadczenia, na podstawie wystawionego przez pracodawcę potwierdzenia dokonania zwrotu. Zwrot pobranej sumy wraz z pobranymi zaliczkami na podatek dochodowy powoduje możliwość odzyskania przez pracownika kwoty tych zaliczek.

Jeśli kwota ta  przekracza wysokość dochodu, może być odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych. Podstawą do tego może być dowód potwierdzającego wpłatę ( np. przelew, przekaz) lub zaświadczenie wystawione przez pracodawcę.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »