| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Nie ma PIT od obowiązkowych szkoleń dla pracowników

Nie ma PIT od obowiązkowych szkoleń dla pracowników

Odnośnie świadczeń w naturze, opodatkowaniu podlega nie to, co pracownik może otrzymać, ale to co faktycznie skonsumował. W prawie podatkowym musi być bowiem ściśle określona wartość świadczenia, która stanowi później podstawę opodatkowania. W przypadku szkoleń, pracownik bierze w nich udział w ramach swoich obowiązków pracowniczych. Zakład pracy ma obowiązek pokryć koszty zakwaterowania, wyżywienia, więc nie może to generować dodatkowych przychodów po stronie pracownika.

Zdaniem sądu, organ podatkowy błędnie przyjął, że w przypadku świadczeń w naturze, opodatkowaniu podlega sama możliwość skorzystania z nich. Tymczasem, w opinii WSA, opodatkowaniu podlegają jedynie te świadczenia, z których pracownik rzeczywiście skorzystał.

Sąd wyjaśnił, że w przypadku wyjazdów szkoleniowych, jeśli pracownik bierze w nich udział w ramach swoich obowiązków pracowniczych, zakład pracy zapewnia mu koszty zakwaterowania, wyżywienia, itp. 

Nie może to jednak generować dodatkowych przychodów po stronie pracownika. Jeśli chodzi o ewentualne imprezy towarzyszące takiemu szkoleniu, to nie można ustalić z jakich atrakcji pracownik skorzystał, a zatem również w tym przypadku ustalenie ewentualnego przychodu nie jest możliwe.

Sąd podkreślił, że w prawie podatkowym musi być ściśle określona wartość świadczenia, stanowiąca podstawę opodatkowania.

Joanna Dekarz jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »