| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Mieszkanie służbowe podczas krajowej delegacji pracownika – rozliczenie PIT

Mieszkanie służbowe podczas krajowej delegacji pracownika – rozliczenie PIT

Przepisy ustaw regulujących podatki bezpośrednie nie definiują pojęcia „podróż służbowa”. Z przepisów kodeksu pracy wynika, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

W sytuacji, gdy pracodawca wynajmuje mieszkanie służbowe i udostępnia je pracownikowi albo pracownikom odbywających podróż służbową, tj. pracownik nie będzie wykorzystywał mieszkania do celów prywatnych, wówczas pracownik nie uzyska przysporzenia majątkowego odpowiadającego wartości np. czynszu najmu. W konsekwencji nie powstanie przychód ani obowiązek naliczenia PIT z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

Pracownik będzie korzystał z mieszkania wyłącznie dlatego, iż na polecenie pracodawcy odbywa podróż służbową. Należy pamiętać, że wykonywanie zadań służbowych nakłada na pracodawcę obowiązek ponoszenia wydatków związanych z realizacją tych zadań.

Rozpatrując powyższe zagadnienie od strony pracodawcy warto się zastanowić, czy wydatek na najem lokalu, w którym przebywać będą pracownicy w związku z odbywanymi podróżami służbowymi stanowi koszt uzyskania przychodów.

Podróże służbowe co do zasady związane są z osiąganymi przez pracodawcę przychodami, bowiem są realizowane w związku z wykonywaniem zadań w ramach działalności pracodawcy. Dlatego wydatki poniesione w związku z tymi podróżami stanowią z reguły, koszty uzyskania przychodów.

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi odbywającemu podróż służbową bezpłatnego noclegu lub zwrot kosztów noclegu. Wybór, czy zapewnić pracownikom bezpłatne noclegi w ramach podróży służbowych, czy też zwracać poniesione przez nich koszty noclegów należy do pracodawcy.

Powinien on jednak pamiętać, żeby ponoszone wydatki z tego tytułu były uzasadnione i racjonalne, co może go uchronić przed nadmierną wnikliwością organów podatkowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK