| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Mieszkanie służbowe podczas krajowej delegacji pracownika – rozliczenie PIT

Mieszkanie służbowe podczas krajowej delegacji pracownika – rozliczenie PIT

Przepisy ustaw regulujących podatki bezpośrednie nie definiują pojęcia „podróż służbowa”. Z przepisów kodeksu pracy wynika, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

W sytuacji, gdy pracodawca wynajmuje mieszkanie służbowe i udostępnia je pracownikowi albo pracownikom odbywających podróż służbową, tj. pracownik nie będzie wykorzystywał mieszkania do celów prywatnych, wówczas pracownik nie uzyska przysporzenia majątkowego odpowiadającego wartości np. czynszu najmu. W konsekwencji nie powstanie przychód ani obowiązek naliczenia PIT z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

Pracownik będzie korzystał z mieszkania wyłącznie dlatego, iż na polecenie pracodawcy odbywa podróż służbową. Należy pamiętać, że wykonywanie zadań służbowych nakłada na pracodawcę obowiązek ponoszenia wydatków związanych z realizacją tych zadań.

Rozpatrując powyższe zagadnienie od strony pracodawcy warto się zastanowić, czy wydatek na najem lokalu, w którym przebywać będą pracownicy w związku z odbywanymi podróżami służbowymi stanowi koszt uzyskania przychodów.

Podróże służbowe co do zasady związane są z osiąganymi przez pracodawcę przychodami, bowiem są realizowane w związku z wykonywaniem zadań w ramach działalności pracodawcy. Dlatego wydatki poniesione w związku z tymi podróżami stanowią z reguły, koszty uzyskania przychodów.

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi odbywającemu podróż służbową bezpłatnego noclegu lub zwrot kosztów noclegu. Wybór, czy zapewnić pracownikom bezpłatne noclegi w ramach podróży służbowych, czy też zwracać poniesione przez nich koszty noclegów należy do pracodawcy.

Powinien on jednak pamiętać, żeby ponoszone wydatki z tego tytułu były uzasadnione i racjonalne, co może go uchronić przed nadmierną wnikliwością organów podatkowych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »