| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Wyżywienie w delegacji przekraczające limit diety – kwestia zwolnienia z PIT

Wyżywienie w delegacji przekraczające limit diety – kwestia zwolnienia z PIT

Często zdarza się, że pracownik wykonuje zadania zlecone przez pracodawcę poza stałym miejscem prowadzenia działalności, co wiąże się z koniecznością wyjazdów: wielogodzinnych, całodobowych albo wielodobowych. Nierzadko taki system pracy wymusza rodzaj prowadzonej przez firmę działalności.

Z rozporządzenia wynika, że z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów: przejazdów, noclegów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej oraz innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży w 2011r. wynosi 23 zł za dobę podróży. Dieta nie przysługuje, jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne codzienne wyżywienie.

Podsumowując: należności wypłacone pracownikom w związku z podróżą służbową w tym wydatki na wyżywienie (diety) korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego do wysokości określonej w rozporządzeniu, a więc do kwoty 23 zł. Ewentualna nadwyżka podlega opodatkowaniu PIT jako przychód ze stosunku pracy.

Dla pracodawcy, cała wypłacona i udokumentowana pracownikowi kwota stanowi koszt uzyskania przychodu, oczywiście pod warunkiem, że podróż służbowa jest związana z osiągnięciem przychodu pracodawcy.

Warto jednak zwrócić uwagę, że organy podatkowe uznają opisane wydatki za koszty uzyskania przychodu tylko w wysokości określonej w rozporządzeniu (Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 7 grudnia 2007 r. sygn. IBPB3/423-131/07/MS).

Źródła: Interpretacje podatkowe Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27.09.2011r. nr IPPB4/415-656/11-2/JK oraz z 05.10.2011r, nr  IPPB5/423-744/11-2/RS.

Podstawa prawna:

- art. 775 kodeksu pracy

- art. 9 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

- art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

- § 3 i 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK