| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Wyżywienie w delegacji przekraczające limit diety – kwestia zwolnienia z PIT

Wyżywienie w delegacji przekraczające limit diety – kwestia zwolnienia z PIT

Często zdarza się, że pracownik wykonuje zadania zlecone przez pracodawcę poza stałym miejscem prowadzenia działalności, co wiąże się z koniecznością wyjazdów: wielogodzinnych, całodobowych albo wielodobowych. Nierzadko taki system pracy wymusza rodzaj prowadzonej przez firmę działalności.

Z rozporządzenia wynika, że z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów: przejazdów, noclegów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej oraz innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży w 2011r. wynosi 23 zł za dobę podróży. Dieta nie przysługuje, jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne codzienne wyżywienie.

Podsumowując: należności wypłacone pracownikom w związku z podróżą służbową w tym wydatki na wyżywienie (diety) korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego do wysokości określonej w rozporządzeniu, a więc do kwoty 23 zł. Ewentualna nadwyżka podlega opodatkowaniu PIT jako przychód ze stosunku pracy.

Dla pracodawcy, cała wypłacona i udokumentowana pracownikowi kwota stanowi koszt uzyskania przychodu, oczywiście pod warunkiem, że podróż służbowa jest związana z osiągnięciem przychodu pracodawcy.

Warto jednak zwrócić uwagę, że organy podatkowe uznają opisane wydatki za koszty uzyskania przychodu tylko w wysokości określonej w rozporządzeniu (Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 7 grudnia 2007 r. sygn. IBPB3/423-131/07/MS).

Źródła: Interpretacje podatkowe Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27.09.2011r. nr IPPB4/415-656/11-2/JK oraz z 05.10.2011r, nr  IPPB5/423-744/11-2/RS.

Podstawa prawna:

- art. 775 kodeksu pracy

- art. 9 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

- art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

- § 3 i 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK