| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Jaka część pakietu medycznego udostępnionego pracownikowi nie generuje po jego stronie przychodu?

Jaka część pakietu medycznego udostępnionego pracownikowi nie generuje po jego stronie przychodu?

Po wydaniu przez pełen skład Izby Finansowej NSA w dniu 24 października 2011 r. uchwały, zgodnie z którą pakiety medyczne udostępniane pracownikowi przez pracodawcę powinny być opodatkowane PIT, organy podatkowe i sądy dość jednogłośnie przyjęły ten pogląd. Jednak nie wszystkie elementy pakietów generują u pracowników przychód do opodatkowania. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną, w której wskazał, które świadczenia są wolne od PIT.

W sytuacji gdy pracodawca ponosi koszty abonamentu za świadczenia medyczne z medycyny pracy i profilaktyki niezbędnej ze względu na warunki pracy ponoszone koszty przez pracodawcę nie stanowią podstawy do naliczania podatku dochodowego pracowników.

Taka teza wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 lutego 2012 r., nr IPPB2/415-940/11-4/AS.

Sprawa dotyczyła spółki, która zawarła umowę o świadczenie usług medycznych dla swoich pracowników z podmiotem specjalizującym się w działalności tego rodzaju.

W zamian za ustalony abonament medyczny, na rzecz uprawnionych beneficjentów świadczono cztery typy usług:

- z zakresu medycyny pracy;

- z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej niezbędnej z uwagi na warunki pracy;

- specjalistyczne usługi medyczne indywidualne, oraz

- usługi medyczne na rzecz członków rodziny pracowników.

Abonament miał charakter ryczałtowy, był uiszczany co miesiąc, niezależnie od liczby i charakteru świadczeń, z których pracownicy rzeczywiście skorzystali.

Koszty abonamentu były określone w ten sposób, że za usługi określone w dwóch pierwszych grupach odpłatność ponosiła spółka, zaś za usługi indywidualne i świadczone na rzecz członków rodzin płacili pracownicy.

Polecamy: Pakiety medyczne dla pracowników – uzasadnienie uchwały NSA i zdania odrębne

W związku z powyższym, spółka powzięła wątpliwości co do opodatkowania usług określonych w grupie pierwszej i drugiej, czyli z zakresu profilaktyki i medycyny pracy. W celu ich wyjaśnienia, wystąpiła z wnioskiem o interpretację.

Przedstawiając własne stanowisko, spółka wskazała, ze w przypadku usług z zakresu medycyny i profilaktyki pracy nie może być mowy o powstaniu po stronie pracowników przychodu opodatkowanego PIT.

Uzasadniając swój pogląd, spółka powołała się na art. 229 § 6 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca ma obowiązek ponosić koszty badań wstępnych, kontrolnych i okresowych. Spółka wskazała, że pracodawca ponosi też inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy. Musi więc przeprowadzać badania lekarskie swoich pracowników, jest też zobowiązany ponosić ich koszty, co wynika z uregulowań prawa pracy.  Nie jest to zatem świadczenie poniesione za pracownika. W konsekwencji wartość takiego świadczenia nie może być uznana za jego przychód.

Spółka podniosła również, że fakt ryczałtowej formy dokonywania rozliczeń z podmiotem świadczącym usługi medyczne, a także rzeczywiste skorzystanie przez pracownika w danym miesiącu z usługi, pozostaje bez wpływu na sposób opodatkowania przedmiotowych świadczeń.

Polecamy: Pakiety medyczne dla pracowników – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Organ podatkowy podzielił to stanowisko, w uzasadnieniu podzielając argumentację podatnika.

Zastrzegł również, że w przedmiotowej sprawie, koszty opieki medycznej, innej niż koszty obowiązkowej opieki z zakresu medycyny pracy świadczone na rzecz pracowników oraz członków rodzin pracowników (specjalistyczne usługi medyczne indywidualne dla pracownika oraz pakiet usług medycznych dla rodziny pracownika) będą ponosili pracownicy.

W takim wypadku nie należy abonamentu za usługi medyczne z tytułu zawarcia przez pracodawcę umowy na ich świadczenie zaliczać do przychodów pracownika podlegających opodatkowaniu.

Polecamy: Wyjazdy integracyjne - ryczałtowe koszty imprezy dzielimy na każdego pracownika

Aleksandra Bembnista jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »