| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Zakład Pracy Chronionej zwraca nadpłatę PIT pracownikowi

Zakład Pracy Chronionej zwraca nadpłatę PIT pracownikowi

Jak ma postąpić Zakład Pracy Chronionej, jeżeli rozliczając pracownika na PIT-40 musi mu zwrócić nadpłatę wynikającą z tego rozliczenia. Czy nadpłatę może potrącić z bieżącymi zaliczkami?

Nadpłata z PIT-40 zwracana pracownikowi

Płatnik, który jest Zakładem Pracy Chronionej zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przekazuje kwoty miesięcznych zaliczek na PFRON
i ZFRON aż do momentu, kiedy dochody pracownika (podatnika) przekroczą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej.

Za kolejne miesiące zaliczki na podatek przekazywane są już do US.

Zakład pracy chronionej

Jak prawidłowo ma postąpić płatnik w sytuacji, gdy dokonując na wniosek pracownika rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40 będzie miał obowiązek zwrócić pracownikowi nadpłatę zgodnie z art. 37 ust. 4 ustawy o PIT?

Czy w myśl tego przepisu przysługuje mu prawo potrącenia nadpłaty z kwot zaliczek przekazywanych na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON)?

Odpowiedź KIP:

Zakład Pracy Chronionej, pomimo, iż zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przekazuje pobrane zaliczki za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej w 40% na PFRON
i w 60% na ZFRON - zachowuje się tak samo jak inne podmioty (płatnicy) zatrudniające pracowników.

Dokonując rocznego obliczenia podatku na wniosek pracownika stosuje zasady wynikające z art. 37 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W informacji PIT-40 wykazuje w części F kol. e zaliczki pobrane przez płatnika, w pełnej kwocie, niezależnie czy przekazał je na PFRON, ZFRON czy do urzędu skarbowego.

Również dokonując rozliczenia nadpłaty płatnik będący Zakładem Pracy Chronionej dokonuje stosownego potrącenia z kwot przekazywanych na PFRON i ZFRON.

Jak odebrać nadpłatę podatku

Jak odzyskać nadpłatę w PIT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »