| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > PIT 2013 – 50% kosztów nie dla bogatych twórców i wynalazców

PIT 2013 – 50% kosztów nie dla bogatych twórców i wynalazców

Obecnie twórcom i wynalazcom uzyskującym przychody z praw (autorskich, pokrewnych, patentowych) do swoich utworów, czy wynalazków (np. zbycie, udzielenie licencji) przysługują w odniesieniu do wszystkich takich przychodów zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Od 2013 roku takie koszty nie będą mogły przekroczyć w danym roku podatkowym 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 42.764 zł. Ale jeżeli koszty faktyczne są wyższe, to nadal będzie można je uwzględnić, pamiętając o ich udokumentowaniu.

Limit ten będzie dotyczyć łącznych dochodów, do  których mają zastosowanie 50%  koszty  uzyskania  przychodów  uzyskanych  w  roku  podatkowym zarówno w ramach stosunku pracy jak i umów cywilnoprawnych. Bowiem ustawa o PIT daje prawo do zastosowania 50% kosztów przy każdym przychodzie z praw autorskich (praw pokrewnych), nie tylko w przypadku zbycia prawa majątkowego. Podatnik stosuje bowiem te koszty w odniesieniu do przychodów otrzymanych na podstawie każdego stosunku prawnego związanego ze stworzonym w przeszłości dziełem, każdorazowym wykonaniem lub tylko odtworzeniem utworu za pomocą środków masowego przekazu, przykładowo koszty te mają zastosowanie do tantiem.

Co ważne,  projekt nowelizacji ustawy o PIT nie przewiduje zmiany w zakresie postanowień art. 22 ust. 10 ustawy o PIT. Przepis ten umożliwia stosowanie przy obliczaniu wysokości dochodu do opodatkowania kosztów faktycznie poniesionych, jeżeli zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodów są niższe od faktycznych nakładów poniesionych przez twórcę, czy wynalazcę.

Zatem twórcy lub wynalazcy, o ile udowodnią, że poniesione koszty są wyższe niż 50% koszty uzyskania przychodów - mogą zastosować faktyczne koszty uzyskania przychodów odpowiadające np. 77% uzyskanego przychodu.

Płatnicy (w tym np. zakłady pracy)  przy  obliczaniu  zaliczki na PIT  nie będą stosować 50% kosztów  uzyskania  przychodów określonych w  art.  22  ust.  9  pkt  1-3 ustawy o PIT,  jeżeli  podatnik złoży płatnikowi  pisemne oświadczenie  o  rezygnacji  z  ich  stosowania.  Oświadczenie takie składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego.

Kiedy można stosować 50% koszty uzyskania przychodów

Można odnieść wrażenie, że zabranie (w ustawie) 50% kosztów zamożniejszym twórcom nie jest rozwiązaniem systemowym, a politycznym – bo niby dlaczego ucinamy te koszty tym a nie wszystkim. Stąd chyba tak ogólnikowe uzasadnienie dla tej zmiany.

 Zmiana ta może się okazać jedynie „papierowa”, bo de facto twórcy będą mogli nadal wykazywać i wyższe koszty niż 50%, muszą się jedynie przygotować do ich udokumentowania i ew. sporów z fiskusem, czy dany wydatek może być kosztem.

Koszty uzyskania przychodów od A do Z

Źródło:

- odpowiedź z 19 kwietnia 2012 podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Macieja Grabowskiego na interpelację poselską nr 3460

- Projekt nowelizacji ustawy o PIT i aktualny stan prac legislacyjnych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK