| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Dofinansowanie wypoczynku dzieci nie zawsze jest zwolnione z PIT

Dofinansowanie wypoczynku dzieci nie zawsze jest zwolnione z PIT

Zdaniem organów podatkowych gospodarstw agroturystycznych nie można uznać za podmioty świadczące usługi organizacji wypoczynku w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT. Zatem dofinansowanie wypoczynku dzieci w takim gospodarstwie nie jest zwolnione z PIT.

Pytanie podatnika:

Zakład pracy wypłaca pracownikom ze środków ZFŚS dofinansowanie do wypoczynku dzieci w okresie ferii zimowych. Dofinansowanie takie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT. Świadczenie przyznawane jest na podstawie złożonego przez pracownika rachunku lub faktury, tj. dokumentu potwierdzającego pobyt dziecka z rodzicami m.in. w gospodarstwie agroturystycznym. Nie ma znaczenia długość trwania wypoczynku (pobyt weekendowy, tygodniowy) ani wiek dziecka.

Czy wypoczynek dziecka, wraz z rodzicami, w gospodarstwie agroturystycznym można uznać za wypoczynek zorganizowany, podlegający zwolnieniu z opodatkowania, w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:

a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,

b) z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Zatem, aby dopłaty do wypoczynku korzystały z przedmiotowego zwolnienia muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

- wypoczynek ma mieć formę zorganizowaną;

- organizatorem wypoczynku ma być podmiot prowadzący działalność w tym zakresie;

- forma wypoczynku nie może odbiegać swoim charakterem od wymienionych form wypoczynku, takich jak wczasy, kolonie, obozy lub zimowiska, przy czym może to być również wypoczynek połączony z nauką, pobyt na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych, leczniczo-opiekuńczych;

- dopłata dotyczyć ma dzieci i młodzieży uczestniczących w wypoczynku, które nie ukończyły 18 roku życia.

Przekazanie firmy dziecku bez podatku

Rozwiązanie umowy o pracę z ciężarną pracownicą

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »