| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Kiedy impreza integracyjna jest przychodem pracownika

Kiedy impreza integracyjna jest przychodem pracownika

W tych wszystkich sytuacjach, kiedy konkretne świadczenie jest uchwytne, gdy można je przypisać do konkretnego pracownika, gdy pracownik skorzysta z konkretnej usługi pozostawionej do dyspozycji, która jest określona np. poprzez nocleg indywidualny zorganizowany dla pracownika czy przez bilet wstępu na określoną imprezę - można mówić o powstaniu przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Jednak w tych przypadkach, kiedy zaproszenie jest skierowane do ogółu pracowników, kiedy nie można zindywidualizować ani tego, ilu pracowników weźmie udział w imprezie, a nawet jeśli stawi się określona liczba, gdy nie można ocenić w jakim zakresie każdy z nich skorzysta z pozostawionych do dyspozycji świadczeń w naturze, nie można mówić o powstawaniu przychodu.

Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 kwietnia 2013 r., II FSK 1828/11.

Uchwała NSA rozwiąże problem

Komentowany wyrok NSA odnosi się do trwającego przez lata sporu dotyczącego wykładni sformułowania „otrzymanych świadczeń” w ustawie o PIT. Zgodnie bowiem z treścią z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W powyższej definicji nie określono jednoznacznie czy sama możliwość skorzystania z oferowanych świadczeń, czy też dopiero faktyczne skorzystanie z oferowanych świadczeń przez pracownika, jest przesłanką do zwiększania przychodów podatkowych pracownika.

Kwestia doliczania do przychodów pracowników kosztów związanych z organizacją imprez integracyjnych przez pracodawców budziła i nadal budzi wiele kontrowersji. W postępowaniu organów podatkowych od lat można zauważyć tendencję do nadmiernego rozszerzania zakresu nieodpłatnych świadczeń uzyskiwanych przez pracowników, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do opodatkowania świadczeń, z których nie chcieliśmy skorzystać i nie skorzystaliśmy.

Faktura VAT 2014 – zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.

Woda dla pracowników w firmie - rozliczenie PIT, CIT i VAT

Także wiele wyroków sądów administracyjnych pokrywało się z tezami organów podatkowych i było negatywnych dla podatników (np. wyrok NSA z dnia 12 marca 2013 r., sygn. akt: II FSK 1428/11 czy wyrok NSA z dnia 8 listopada 2012 r., sygn. akt: II FSK 602/11).

Należy jednak zaznaczyć, iż komentowany wyrok NSA wpisuje się linię wyroków pozytywnych dla pracowników, do których odwołał się także sędzia w uzasadnieniu ustnym wyroku (wyrok NSA z dnia 20 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1256/11, wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 1064/11 oraz wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2012 r., sygn. akt II FSK 1356/10).

Za powyższymi wyrokami przemawia także komunikat Ministerstwa Finansów stwierdzający, że nie jest intencją fiskusa opodatkowanie samego faktu zaproszenia na imprezę integracyjną (Komunikat MF z 22 marca 2012 r., sygn. BMI3/0553/239/KVK/12/265).

Wydaje mi się, że obecna sytuacja prowadzi w wielu przypadkach do zwiększania przychodów podatkowych pracowników przez pracodawców jako płatników, gdyż pracodawcy w dużej mierze są zaznajomieni z negatywnymi interpretacjami w tym zakresie oraz stosują najbezpieczniejsze dla siebie podejście aby nie angażować się w długotrwałe spory z organami podatkowymi.

Moim zdaniem, w sytuacji, gdy zapadają tak rozbieżne orzeczenia, NSA powinien wydać uchwałę w sprawie przychodu pracowników z uczestnictwa w imprezach integracyjnych, tak jak to miało miejsce w przypadku pakietów medycznych opłacanych przez pracodawców na rzecz pracowników. Do tej pory jednak żaden ze składów sędziowskich ani prezes NSA nie wystąpili z takim pytaniem prawnym do rozszerzonego składu NSA. Można mieć tylko nadzieje, że pozytywne wyroki sądów administracyjnych wpłyną na interpretacje wydawane przez organy podatkowe.

Michał Patkowski, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »