| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Koszty pracownika dojeżdżającego z innej miejscowości

Koszty pracownika dojeżdżającego z innej miejscowości

Jeżeli wydatki na zakup biletów nie przekroczyły rocznego limitu kosztów określonego w art. 22 ust. 3 ustawy o PIT, tj. kwoty 1 668,72 zł, nie ma podstaw do wykazania w zeznaniu rocznym tych wydatków.

Pracownicze koszty w PIT - pytanie podatnika

Podatnik w 2013 r. uzyskał przychody z jednego stosunku pracy. W okresie od stycznia do czerwca miejsce zamieszkania podatnika znajdowało się w miejscowości, w której znajdował się zakład pracy. Od lipca podatnik zmienił miejsce zamieszkania i zamieszkuje poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. Podatnik złożył pracodawcy stosowne oświadczenie, o zmianie miejsca zamieszkania, uprawniające do podwyższonych kosztów pracowniczych.

Podatnik w okresie od lipca do końca grudnia ponosił wydatki związane z dojazdem do pracy udokumentowane imiennymi biletami okresowymi. Miesięczne wydatki przekroczyły zryczałtowane koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 2 pkt 3 (139,06 zł), lecz nie przekroczyły przysługującego limitu rocznego 1 668,72 zł.

Czy w zeznaniu rocznym podatnik może ująć koszty uzyskania przychodów za okres styczeń–czerwiec w wysokości 111,25 zł miesięcznie oraz faktycznie poniesione wydatki na nabycie biletów za okres lipiec–grudzień?

Odpowiedź KIP:

Stosownie do postanowień art. 22 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), koszty uzyskania przychodu z tytułu stosunku pracy wynoszą miesięcznie 111,25 zł, a za rok podatkowy nie więcej niż 1 335 zł.

Natomiast w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy koszty uzyskania przychodu wynoszą miesięcznie 139,06 zł, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1 668,72 zł. Powyższe koszty dotyczą uzyskiwania przychodu z tytułu jednego stosunku pracy.

Koszty uzyskania przychodu w PIT w 2014 r. pracownika i zleceniobiorcy

Spotkania biznesowe a przychód pracownika

Zgodnie z art. 22 ust. 11 ww. ustawy o PIT, jeżeli roczne zryczałtowane koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte przez pracownika lub przez płatnika pracownika w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Zgodnie z art. 22 ust. 13 ww. ustawy, przepisów ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 11, nie stosuje się w przypadku, gdy pracownik otrzymuje zwrot kosztów dojazdu do zakładu pracy, z wyjątkiem gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »