| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Kiedy ubezpieczenie OC pracownika nie jest jego przychodem

Kiedy ubezpieczenie OC pracownika nie jest jego przychodem

Ubezpieczonym od odpowiedzialności cywilnej będzie nieograniczony krąg osób. Tym samym (…) nie będzie możliwym zidentyfikowanie kręgu osób objętych ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Objęcie ubezpieczeniem grupy osób, niemożliwej do zidentyfikowania, stanowi natomiast okoliczność uniemożliwiającą przypisanie przychodu z tego tytułu konkretnej osobie.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej z Poznania w interpretacji indywidualnej z 5 maja 2014 r. - nr ILPB1/415-132/14-2/TW.

To kolejna interpretacja indywidualna, rozstrzygająca korzystnie dla podatników kwestię powstania przychodu opodatkowanego PIT z tytułu zapłaty przez spółkę składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członków jej organów, czy pracowników. Pozytywna linia interpretacyjna organów podatkowych wydaje się być ugruntowana.

OC dla kluczowych pracowników - czy jest PIT?

Sprawa dotyczyła spółki, która zawarła umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej pracowników, zajmujących w niej kluczowe stanowiska o charakterze zarządczym. Krąg osób objętych ochroną został w umowie wymieniony w sposób ogólny, zaś ochroną przypisana była do stanowiska, nie zaś do konkretnych pracowników  i członków organów spółki.

Nieograniczona ochrona ubezpieczeniowa obejmowała wszystkie zdarzenia z mocą wsteczną w stosunku do wszelkich nieprawidłowych zachowań popełnionych przez ubezpieczonych, pod warunkiem, że zgłoszenie związanych z nim roszczeń lub wszczęcie postępowań urzędowych nastąpi w okresie ubezpieczenia lub w przedłużonym okresie zgłaszania roszczeń.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy uiszczenie przez nią składki ubezpieczeniowej stanowi przychód dla objętych odpowiedzialnością osób, a w konsekwencji – czy na spółce ciążą obowiązki płatnika.

Przedstawiając własne stanowisko, spółka wskazała, że przychód dla osób objętych ochroną nie powstanie, wobec czego spółka nie będzie zobowiązana do pobrania i uiszczenia zaliczek na PIT.

Loteria paragonowa 2015 – co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Jaka część działań optymalizacyjnych w VAT jest oszustwem wg art. 268 Kodeksu karnego?

Organ podatkowy podzielił to stanowisko.

W uzasadnieniu interpretacji organ zastrzegł, że umowa ubezpieczenia OC nie musi koniecznie dotyczyć osoby ubezpieczającej Możliwe jest bowiem zawarcie umowy, której przedmiotem ubezpieczenia będzie odpowiedzialność za szkody spowodowane przez inną osobę (np. członka zarządu, członka rady nadzorczej, pracownika wykonującego funkcje zarządcze).

Sytuacja, w której składka opłacana jest przez inną osobę niż ta, w której interesie majątkowym zawierana jest umowa powoduje – co do zasady – powstanie przychodu u osoby, na rzecz której zawierana jest umowa. Jest to bowiem odstępstwo od ogólnej zasady pokrywania kosztów ubezpieczenia przez podmiot, którego interesów umowa dotyczy.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dyrektor Izby Skarbowej podkreślił jednak, że w przedmiotowej sprawie nie będzie możliwym zidentyfikowanie kręgu osób objętych ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Objęcie ubezpieczeniem grupy osób, niemożliwej do zidentyfikowania, stanowi natomiast okoliczność uniemożliwiającą przypisanie przychodu z tego tytułu konkretnej osobie. Dla osób objętych ubezpieczeniem nie powstanie zatem przychód opodatkowany PIT.

Zespół Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »