| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Bezpłatny dowóz pracownika do pracy bez PIT od 2015 roku

Bezpłatny dowóz pracownika do pracy bez PIT od 2015 roku

Rząd planuje zwolnić z podatku dochodowego wartość świadczeń otrzymanych przez pracowników z tytułu nieodpłatnego dowozu do zakładu pracy organizowanego przez pracodawcę.

Przedmiotowa kwestia wywołuje od lat spory podatników z organami podatkowymi. Nawet sądy administracyjne różnie orzekały w takich sprawach.

Na ogół zgadzano się, że taki darmowy transport pracowników do zakładu pracy organizowany przez pracodawcę jest nieodpłatnym świadczeniem. Jednak problemy wywoływało obliczenie konkretnego przychodu, jaki osiąga z tego tytułu konkretny pracownik. A tylko rzetelne obliczenie przysporzenia (przychodu) dla konkretnej osoby pozwala opodatkować PIT to zdarzenie.

W tej kwestii wypowiedział się także Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z 8 lipca 2014 r. (K 7/13) stwierdził, że zapewnienie dojazdów do pracy przez pracodawcę jest korzyścią podlegającą opodatkowaniu. Pracownik zaoszczędza bowiem wydatek w postaci np. zakupu biletu miesięcznego albo kosztów dojazdu własnym samochodem.

Dojazdy do pracy z zasady opodatkowane

Nieodpłatne świadczenia dla pracowników – opodatkowanie PIT

Od 2015 roku ma pojawić się w ustawie o PIT nowe zwolnienie, które ma uciszyć spory w tym zakresie. Zgodnie z projektowanym nowym pkt 14a w art. 21 ust. 1 ustawy o PIT zwolniona z podatku ma być  wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez pracodawcę dowozu pracowników autobusem w rozumieniu art. 2 pkt 41 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.

Zmianę taką przewiduje rządowy projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, którego pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się 22 lipca 2014 r.  

Zdaniem rządu obecnie organizowanie bezpłatnego dowozu pracownika do zakładu pracy przez pracodawcę wiąże się z koniecznością prowadzenia ewidencji dla celów ustalenia przychodów poszczególnych pracowników z tego tytułu. Ze względu na skomplikowany charakter rozliczeń, przedsiębiorcy niejednokrotnie nie wykazują tego typu działań.

Aby uprościć system rozliczeń w tym zakresie, a także w celu promocji zatrudnienia osób bezrobotnych, mieszkających na terenach gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym albo gmin zagrożonych recesją i degradacją społeczną, projekt ustawy zakłada zwolnienie z podatku dochodowego wartości świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez pracodawcę dowozu do zakładu pracy transportem zbiorowym (autobusem, busem) – art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Projektodawca zdaje sobie sprawę, że zapewnienie darmowego transportu przez pracodawcę stanowi jeden z czynników decydujących o podjęciu pracy w miejscu oddalonym od miejsca zamieszkania, szczególnie w przypadku terenów słabiej skomunikowanych. W związku z brakami kadrowymi w najbliższym otoczeniu inwestycji, przedsiębiorcy decydują się na dowóz pracowników z sąsiednich miejscowości, z których osoby bezrobotne gotowe są podjąć pracę.

Nowe zwolnienie ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Rządowy projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej – przebieg procedury legislacyjnej

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK