| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Spółka płaci składki na ubezpieczenie OC – czy osoby ubezpieczone mają przychód?

Spółka płaci składki na ubezpieczenie OC – czy osoby ubezpieczone mają przychód?

Objęcie osób ubezpieczonych zakresem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na mocy umowy zawartej przez spółkę z towarzystwem ubezpieczeniowym nie prowadzi do powstania u tych osób przychodu i nie będzie zobowiązywało pracodawcy do pobrania zaliczek na podatek dochodowy PIT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11 grudnia 2014 r. (nr IBPBII/1/415-750/14/DP).

To kolejna korzystna dla podatników interpretacja indywidualna, potwierdzająca, że objęcie ubezpieczeniem OC kręgu osób, których nie da się zidentyfikować do momentu wystąpienia określonych w umowie zdarzeń, nie spowoduje u tych osób przychodu w opodatkowanego PIT. Na pracodawcy nie ciążą zaś obowiązki płatnika.

Ubezpieczenie OC dla członków władz spółki a PIT

Sprawa dotyczyła spółki, która zamierzała zawrzeć umowę ubezpieczenia OC członków jej organów. Ochrona ubezpieczeniowa została przypisana do pełnionej funkcji, nie zaś do konkretnych osób i obejmowała również osoby trzecie (np. członków rodzin ubezpieczonych) w zakresie związanym z zaistnieniem zdarzeń ubezpieczeniowych. Na tym tle spółka powzięła wątpliwości w zakresie konsekwencji w PIT dla osób objętych ubezpieczeniem uiszczenia przez nią składki ubezpieczeniowej.

Formularze PIT 2014/2015

W celu ich wyjaśnienia wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Prezentując własne stanowisko, spółka argumentowała, że do powstania przychodu nie dojdzie, w związku z czym nie ciążą na niej obowiązki płatnika. Aby bowiem uznać, że świadczenia w naturze i inne nieodpłatne świadczenia stanowią przychód podatnika, konieczne jest ich faktyczne otrzymanie. Spółka podkreśliła, że warunkiem opodatkowania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia otrzymanego przez podatnika jest również możliwość ustalenia jego wysokości zgodnie z przepisami ustawy o PIT.

Aby tego dokonać, konieczne jest precyzyjne ustalenie kręgu tych osób. W przedstawionym stanie faktycznym umowa ubezpieczenia OC nie wskazuje imiennie osób objętych ubezpieczeniem, a krąg ubezpieczonych definiuje poprzez powiazanie z pełnieniem określonego stanowiska w strukturze. Zbiór beneficjentów usługi ubezpieczenia posiada zatem charakter otwarty. Na potwierdzenie swojego stanowiska spółka przytoczyła szereg potwierdzających je interpretacji.

Kary za brak OC w 2015 roku

Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu podkreślił, że o ile aktualny skład członków władz spółki jest możliwy do ustalenia w dniu zapłaty składki ubezpieczeniowej, to objęcie ubezpieczeniem także potencjalnej grupy osób fizycznych, niemożliwej do identyfikowania na ten dzień, stanowi okoliczność uniemożliwiającą przypisanie przychodu z tego tytułu konkretnej osobie. Nie da się bowiem ustalić na dzień zapłaty składki danych osób, które będą pełnić ww. funkcje w przyszłości, a tym samym nie można ustalić danych przyszłych członków władz. Tym samym w przedstawionym stanie faktycznym brak jest podstaw do ustalenia przychodu, a zatem na spółce z tytułu finansowania składki OC nie ciążą obowiązki płatnika. 

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Patrycja Łukasiewicz, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK