| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca - jak ustalić przychód pracownika?

Korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca - jak ustalić przychód pracownika?

Nasi pracownicy używają samochodów służbowych do celów prywatnych. Od 1 stycznia 2015 r. doliczamy pracownikom zryczałtowany przychód z tytułu używania samochodów służbowych do celów prywatnych. W jakiej wysokości go ustalić, jeżeli pracownik nie będzie używał samochodu przez cały miesiąc z powodu zwolnienia albo urlopu?

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Jeżeli pracownik nie wykorzystuje samochodu służbowego do celów prywatnych przez cały miesiąc, przychód należy ustalić tylko za dni, w których pracownik używał samochodu służbowego do celów prywatnych.

Z pytania wynika, że mają Państwo wątpliwość, w jakiej wysokości ustalić przychód z tytułu używania samochodów służbowych do celów prywatnych, jeżeli pracownik nie korzysta z samochodu przez cały miesiąc. Kwestię tę reguluje art. 12 ust. 2b updof. Wynika z niego, że w przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca, wartość świadczenia ustala się za każdy dzień wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych w wysokości 1/30 kwot określonych w art. 12 ust. 2a updof, czyli 250 zł albo 400 zł. Kwoty te wynoszą:

1) 8,33 zł (1/30 × 250 zł) – w przypadku samochodów służbowych o pojemności silnika do 1600 cm3,

2) 13,33 zł (1/30 × 400 zł) – w przypadku samochodów służbowych o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

A zatem w miesiącach, w których pracownicy korzystają z samochodów służbowych tylko przez określoną liczbę dni, powinni Państwo rozpoznawać przychód w wysokości iloczynu dni wykorzystywania przez nich samochodów służbowych do celów prywatnych i ww. kwot ryczałtu za jeden dzień takiego wykorzystywania.

PRZYKŁAD

Pracownik ma możliwość bezpłatnego używania do celów prywatnych samochodu służbowego o pojemności silnika 1498 cm3. Pracownik w lutym br. udał się na tygodniowy urlop, w związku z czym od 7 do 15 lutego 2015 r. nie będzie korzystał z samochodu służbowego do celów prywatnych. W tej sytuacji pracodawca do przychodów pracownika może doliczyć tylko kwotę 158,27 zł (19 pozostałych dni lutego × 8,33 zł) lub jeszcze mniejszą (jeżeli w lutym 2015 r. wystąpiły jeszcze inne dni, w których pracownik nie wykorzystywał samochodu służbowego do celów prywatnych).

Ryczałt za używanie samochodów firmowych na cele prywatne pracownika - zmiany w PIT od 1 stycznia 2015 r.


PODSTAWA PRAWNA:

- art. 12 ust. 2b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK