| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Firmowe składki ubezpieczeniowe obniżą PIT od wynagrodzenia z umowy o pracę

Firmowe składki ubezpieczeniowe obniżą PIT od wynagrodzenia z umowy o pracę

Osoby łączące zatrudnienie na etacie lub na podstawie umowy cywilnoprawnej z prowadzeniem działalności gospodarczej mają możliwość znacząco obniżyć wartość zobowiązania względem fiskusa. W efekcie preferencyjnego odliczenia składek społecznych i zdrowotnych, osoby takie w rozliczeniu rocznym częściej niż inni podatnicy uzyskują znaczny zwrot nadpłaconego podatku.

Wartość dochodu z działalności gospodarczej nie ma wpływu na kwotę składki zdrowotnej.  Zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2008, nr 164, poz. 1027).składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 % podstawy wymiaru składki. Podstawą wymiaru, zgodnie z art. 81 ust. 1 tej ustawy, jest zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. W 2015 r. zgodnie z obwieszczeniem Prezesa GUS, kwota ta wynosi 3104,57 zł.

Źródło formularza wpłaty do ZUS: www.fillup.pl   

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotnej, o ile płatnik wybierze najniższą wartość ustalenia wynosi zatem 279,41 zł (9% z kwoty 3104,57 zł). Zgodnie z art. 27b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012, poz. 361), odliczeniu od podatku podlegać może wyłącznie 7,75% tej podstawy co powoduje, że przedsiębiorca odliczyć może jedynie 240,60 zł miesięcznie, a za cały 2015 r. - 2879,45 zł.

Gdyby z prowadzonych ewidencji podatkowych wynikało, że podatnik osiąga niskie dochody, to kwota podatku do zapłaty nie wystąpi, a w konsekwencji straci on możliwość odliczenia od podatku powyższej kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Odliczenie nie przechodzi bowiem na kolejne lata podatkowe.

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Czy w 2015 r. można liczyć na zwrot kwoty 2879,45 zł od organów państwa?

Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą, którą łączy z zatrudnieniem na etacie, to opłacana z tytułu działalności gospodarczej kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne połączyć można z opłacanymi składkami na ubezpieczenie zdrowotne wynikającymi z PIT-11. Jako że płatnik przekazuje na poczet urzędu skarbowego pewną kwotę zaliczki na podatek, to składka zdrowotna zapłacona z tytułu prowadzenia firmy obniży wartość podatku do zapłaty, a w konsekwencji podatnik w 2015 r. może uzyskać zwrot nawet 2879,45 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Gurbała

Specjalista z zakresu szkoleń i rozwoju pracowników, właściciel firmy Nowe Modele Biznesowe – outsourcingu działu szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK