| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Firmowe składki ubezpieczeniowe obniżą PIT od wynagrodzenia z umowy o pracę

Firmowe składki ubezpieczeniowe obniżą PIT od wynagrodzenia z umowy o pracę

Osoby łączące zatrudnienie na etacie lub na podstawie umowy cywilnoprawnej z prowadzeniem działalności gospodarczej mają możliwość znacząco obniżyć wartość zobowiązania względem fiskusa. W efekcie preferencyjnego odliczenia składek społecznych i zdrowotnych, osoby takie w rozliczeniu rocznym częściej niż inni podatnicy uzyskują znaczny zwrot nadpłaconego podatku.

Wartość dochodu z działalności gospodarczej nie ma wpływu na kwotę składki zdrowotnej.  Zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2008, nr 164, poz. 1027).składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 % podstawy wymiaru składki. Podstawą wymiaru, zgodnie z art. 81 ust. 1 tej ustawy, jest zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. W 2015 r. zgodnie z obwieszczeniem Prezesa GUS, kwota ta wynosi 3104,57 zł.

Źródło formularza wpłaty do ZUS: www.fillup.pl   

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotnej, o ile płatnik wybierze najniższą wartość ustalenia wynosi zatem 279,41 zł (9% z kwoty 3104,57 zł). Zgodnie z art. 27b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012, poz. 361), odliczeniu od podatku podlegać może wyłącznie 7,75% tej podstawy co powoduje, że przedsiębiorca odliczyć może jedynie 240,60 zł miesięcznie, a za cały 2015 r. - 2879,45 zł.

Gdyby z prowadzonych ewidencji podatkowych wynikało, że podatnik osiąga niskie dochody, to kwota podatku do zapłaty nie wystąpi, a w konsekwencji straci on możliwość odliczenia od podatku powyższej kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Odliczenie nie przechodzi bowiem na kolejne lata podatkowe.

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Czy w 2015 r. można liczyć na zwrot kwoty 2879,45 zł od organów państwa?

Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą, którą łączy z zatrudnieniem na etacie, to opłacana z tytułu działalności gospodarczej kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne połączyć można z opłacanymi składkami na ubezpieczenie zdrowotne wynikającymi z PIT-11. Jako że płatnik przekazuje na poczet urzędu skarbowego pewną kwotę zaliczki na podatek, to składka zdrowotna zapłacona z tytułu prowadzenia firmy obniży wartość podatku do zapłaty, a w konsekwencji podatnik w 2015 r. może uzyskać zwrot nawet 2879,45 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK