| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy wypożyczalnia samochodów musi doliczyć ryczałt pracownikowi, któremu udostępnia samochody do celów prywatnych

Czy wypożyczalnia samochodów musi doliczyć ryczałt pracownikowi, któremu udostępnia samochody do celów prywatnych

Spółka z o.o. prowadzi wypożyczalnię samochodów. Czy udostępniając nieodpłatnie pracownikom samochody służbowe, stanowiące własność spółki, do wykorzystywania do celów prywatnych, spółka obowiązana jest doliczać przychód w wysokości 250 zł albo 400 zł? Czy też powinna rozpoznawać przychody z tego tytułu tak, jak to robiła do końca 2014 r.?

Od 1 stycznia 2015 r. Państwa spółka z tytułu nieodpłatnego udostępniania pracownikom samochodów służbowych do celów prywatnych powinna rozpoznawać po ich stronie przychody w wysokości 250 zł albo 400 zł.

Obowiązujące od 1 stycznia 2015 r. przepisy w zakresie zryczałtowanego przychodu z tytułu używania samochodów służbowych do celów prywatnych mają zastosowanie w każdym przypadku, gdy pracownikom są nieodpłatnie udostępniane samochody służbowe do celów prywatnych. Dotyczy to również przypadków udostępniania pracownikom samochodów przez pracodawców prowadzących działalność w zakresie wynajmu samochodów. Jest to zatem sytuacja odmienna od istniejącej do końca 2014 r. Wtedy w takich przypadkach obowiązywały szczególne zasady ustalania wysokości przychodów pracowników z tytułu udostępnienia im
samochodów do celów prywatnych. Pracodawcy prowadzący działalność w zakresie wynajmu samochodów ustalali przychód pracowników z tytułu nieodpłatnego udostępniania im samochodów służbowych według cen stosowanych z tytułu wynajmu samochodów wobec innych odbiorców – patrz: przykładowo interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 października 2014 r. (sygn. ILPB1/415–688/14–4/TW).

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca prowadzący wypożyczalnię samochodów udostępnia pracownikom samochody służbowe, stanowiące jego własność, do korzystania do celów prywatnych. Do końca 2014 r. wysokość przychodów pracowników z tego tytułu przedsiębiorca rozpoznawał według cen stosowanych wobec innych odbiorców (zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 1 updof). Od 1 stycznia 2015 r. kwotę tych przychodów zobowiązany jest rozpoznawać w wysokości wynikającej z przepisów art. 12 ust. 2a–2c updof, a więc co do zasady w wysokości 250 albo 400 zł.

PIT od aut służbowych - zmiany korzystne dla najbogatszych

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 12 ust. 2a–2c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »