| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy należy doliczać ryczałt, gdy pracownik używa samochodu służbowego do celów prywatnych odpłatnie

Czy należy doliczać ryczałt, gdy pracownik używa samochodu służbowego do celów prywatnych odpłatnie

Umożliwiamy pracownikowi odpłatne korzystanie z samochodu służbowego (o pojemności silnika 1398 cm3) do celów prywatnych. W związku z tym, co miesiąc, potrącamy mu z wynagrodzenia 300 zł. Czy w tej sytuacji powinniśmy doliczać pracownikowi przychód w wysokości 250 zł?

W przedstawionej sytuacji nie powinni Państwo doliczać pracownikowi żadnego przychodu z tytułu udostępniania mu samochodu służbowego do celów prywatnych.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązują nie tylko przepisy określające zryczałtowaną wysokość przychodu pracowników z tytułu nieodpłatnego wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych, ale również przepisy określające wysokość takich przychodów w razie częściowo odpłatnego wykorzystywania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych. W takich przypadkach przychodem pracownika jest różnica między kwotą odpowiednio 250 zł lub 400 zł a odpłatnością ponoszoną przez pracownika (art. 12 ust. 2c updof).

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Należy przy tym podkreślić, że doliczanie przychodu z tytułu nieodpłatnego używania samochodu służbowego do celów prywatnych, w przypadku gdy pracownik ponosi częściową odpłatność, dotyczy tylko sytuacji, gdy odpłatność ta jest niższa od 250 zł albo 400 zł – w zależności od pojemności silnika używanego samochodu. W sytuacji gdy odpłatność, którą ponosi pracownik z tytułu korzystania z samochodu do celów prywatnych, jest wyższa od zryczałtowanego przychodu, przychód u pracownika nie powstaje.

Taki właśnie przypadek ma miejsce w przedstawionym stanie faktycznym. Kwota, jaką obciążają Państwo pracownika z tytułu używania samochodu służbowego dla celów prywatnych, jest wyższa od 250 zł (tj. kwoty zryczałtowanego przychodu przewidzianej dla samochodów służbowych o pojemności silnika do 1600 cm3). A zatem w przedstawionej sytuacji u pracownika nie powstaje przychód z tytułu umożliwienia mu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych.

Samochód służbowy wykorzystywany w celach prywatnych – rozliczenie przychodów, kosztów, ewidencja księgowa

PRZYKŁAD

Z tytułu udostępnienia samochodu służbowego o pojemności silnika 1398 cm3 do celów prywatnych pracodawca potrąca z pensji pracownika miesięcznie kwotę 300 zł. W takim przypadku u pracownika nie powstaje żaden przychód z tytułu umożliwienia mu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych. Kwota odpłatności jest bowiem wyższa od kwoty zryczałtowanego przychodu, który dla samochodów o pojemności silnika 1398 cm3 wynosi 250 zł.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 12 ust. 2c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dyja

Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »