| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy należy doliczać ryczałt, gdy pracownik używa samochodu służbowego do celów prywatnych odpłatnie

Czy należy doliczać ryczałt, gdy pracownik używa samochodu służbowego do celów prywatnych odpłatnie

Umożliwiamy pracownikowi odpłatne korzystanie z samochodu służbowego (o pojemności silnika 1398 cm3) do celów prywatnych. W związku z tym, co miesiąc, potrącamy mu z wynagrodzenia 300 zł. Czy w tej sytuacji powinniśmy doliczać pracownikowi przychód w wysokości 250 zł?

W przedstawionej sytuacji nie powinni Państwo doliczać pracownikowi żadnego przychodu z tytułu udostępniania mu samochodu służbowego do celów prywatnych.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązują nie tylko przepisy określające zryczałtowaną wysokość przychodu pracowników z tytułu nieodpłatnego wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych, ale również przepisy określające wysokość takich przychodów w razie częściowo odpłatnego wykorzystywania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych. W takich przypadkach przychodem pracownika jest różnica między kwotą odpowiednio 250 zł lub 400 zł a odpłatnością ponoszoną przez pracownika (art. 12 ust. 2c updof).

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Należy przy tym podkreślić, że doliczanie przychodu z tytułu nieodpłatnego używania samochodu służbowego do celów prywatnych, w przypadku gdy pracownik ponosi częściową odpłatność, dotyczy tylko sytuacji, gdy odpłatność ta jest niższa od 250 zł albo 400 zł – w zależności od pojemności silnika używanego samochodu. W sytuacji gdy odpłatność, którą ponosi pracownik z tytułu korzystania z samochodu do celów prywatnych, jest wyższa od zryczałtowanego przychodu, przychód u pracownika nie powstaje.

Taki właśnie przypadek ma miejsce w przedstawionym stanie faktycznym. Kwota, jaką obciążają Państwo pracownika z tytułu używania samochodu służbowego dla celów prywatnych, jest wyższa od 250 zł (tj. kwoty zryczałtowanego przychodu przewidzianej dla samochodów służbowych o pojemności silnika do 1600 cm3). A zatem w przedstawionej sytuacji u pracownika nie powstaje przychód z tytułu umożliwienia mu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych.

Samochód służbowy wykorzystywany w celach prywatnych – rozliczenie przychodów, kosztów, ewidencja księgowa

PRZYKŁAD

Z tytułu udostępnienia samochodu służbowego o pojemności silnika 1398 cm3 do celów prywatnych pracodawca potrąca z pensji pracownika miesięcznie kwotę 300 zł. W takim przypadku u pracownika nie powstaje żaden przychód z tytułu umożliwienia mu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych. Kwota odpłatności jest bowiem wyższa od kwoty zryczałtowanego przychodu, który dla samochodów o pojemności silnika 1398 cm3 wynosi 250 zł.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 12 ust. 2c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »