| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Wczasy pod gruszą, dofinansowania z ZFŚS, świadczenia urlopowe – zysk czy mit

Wczasy pod gruszą, dofinansowania z ZFŚS, świadczenia urlopowe – zysk czy mit

Na wakacyjnych dofinansowaniach dla pracowników poczynić można szereg oszczędności. Zamiast wypłacać im standardowe wynagrodzenia, pracodawca może zaoferować w firmie dodatkowe świadczenia pozapłacowe. Będą one korzystne zarówno dla niego, jak i dla pracowników.

Świadczenia pozapłacowe dadzą różny efekt w przypadku wypłat z ZFŚS oraz z bieżących środków obrotowych przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca, który zdecyduje się stworzyć fundusz socjalny i dokonuje wypłat zgodnie z regulaminem na zasadach bazujących na sytuacji majątkowej i finansowej poszczególnych pracowników, dopłaty lub finansowanie wakacji pracownika może przeprowadzić bez pomniejszania ich wartości o zaliczki na podatek do łącznej wartości w roku podatkowych 380 zł. 

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Dodatkowo dopłaty z ZFŚS nie podlegają również składkom ZUS i zdrowotnym – i to niezależnie od wartości wypłat. Jeżeli  finansowanie wczasów i innych dodatków socjalnych z ZFŚS przekracza łącznie w roku 380 zł – to nadwyżka dofinansowania ponad tę wartość obniżana jest o zaliczkę na podatek (składek ZUS i zdrowotnych nadal się nie pobiera).

Całość wypłat z ZFŚS można ująć wygodnie i szybko w liście płac dostępnej np. na stronie www.fillup.pl. Listy płac mogą być sporządzane zbiorczo lub indywidualnie, w zależności od metody działania kadr przedsiębiorstwa:

Podstawą prawną takiego rozliczenia powyższego świadczenia jest art. 21ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991, nr 80, poz. 350), oraz par. 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106).

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Dofinansowanie wyjazdów wakacyjnych dzieci pracownika rozliczane korzystniej niż standardowe wynagrodzenie

Pracodawca ma również prawo dofinansować pobyt dzieci pracownika na wakacjach. Zwolnione z podatku pozostają dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:

  • z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,
  • z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Świadczenia opodatkowane doliczać należy w takim przypadku do wynagrodzenia pracownika w pozycjach odpowiednio przychodów innych – opodatkowanych lub zwolnionych z opodatkowania.

Kwoty wypłacane na rzecz wakacji dzieci pracowników, które osiągnęły już 18 lat są co do zasady opodatkowane i oskładkowane. Wyjątkiem jest sytuacja, w której regulamin ZFŚS umożliwia wypłaty ze środków funduszu na rzecz takich wyjazdów. Wówczas zwolnienie z podatku obejmuje wypłacane kwoty do 380 zł rocznie (do limitu wlicza się również inne świadczenia socjalne z ZFŚS). Na takie wypłaty nie nakłada się również składek ZUS i składek zdrowotnych.

We wszystkich powyższych przypadkach, dopłaty do wypoczynku dzieci, pochodzące z ZFŚS w całości nie stanowią podstawy do naliczania składek ZUS oraz zdrowotnych.

Podstawą prawną takiego rozliczenia powyższego świadczenia jest art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991, nr 80, poz. 350), oraz par. 2 ust 1pkt 19 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106).

Wypłaty na „wczasy pod gruszą” u pracodawców, którzy nie tworzą ZFŚS

Pracodawca, który nie tworzy ZFŚS może wypłacać tzw. wynagrodzenie urlopowe. Świadczenie urlopowe wypłacać może  pracodawca pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Kwoty te nie korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego natomiast nie pobiera się od nich składek ZUS i zdrowotnych. Zatem kwota wypłacana pracownikowi jest odpowiednio pomniejszona wyłącznie o wartość zaliczki na podatek. 

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK