REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udział w wyjazdowej imprezie integracyjnej bez przychodu dla pracownika

Udział w wyjazdowej imprezie integracyjnej bez przychodu dla pracownika
Udział w wyjazdowej imprezie integracyjnej bez przychodu dla pracownika

REKLAMA

REKLAMA

Impreza integracyjna dla pracowników, i to jeszcze wyjazdowa, z wyżywieniem i noclegami, która nie będzie wiązać się z koniecznością szacowania przychodu uzyskanego przez pracowników? Skarbówka mówi – proszę bardzo. I zmienia interpretację z 2009 r., wg której taka impreza była przychodem pracownika.

Jest szansa, że wyjazdy integracyjne dla pracowników wrócą do łask, bo fiskus zaczyna łaskawiej spoglądać na różnego rodzaju imprezy, których celem jest silniejsze związanie pracowników z firmą. Nie tak dawno pojawiła się interpretacja podatkowa, wg której firma można za koszty przychodu uznać wydatki na organizację pikniku dla pracowników i ich rodzin. Co ciekawe, przedstawiciele firmy we wniosku sugerowali, że za koszt uzyskania przychodu można uznać wydatki na piknik wyłącznie w części, w jakiej przypadają one na pracowników biorących udział w wydarzeniu. A Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 31 marca 2015 r. (sygnatura IBPBI/2/423-1570/14/AP) uznała, że za koszt uzyskania przychodu można uznać całość wydatków na organizację pikniku, a więc także i te środki, za które zostanie sfinansowana zabawa członków rodzin pracowników.

Autopromocja

Fiskus zmienia swoje decyzje

Teraz z kolei fiskus dokonał zmiany interpretacji indywidualnej z 5 października 2009 r., wydanej przez Izbę Skarbową w Katowicach (sygnatura IBPB II/1/415-657/09/BJ). I zmiana jest korzystna dla podatników.

Wnioskujący o interpretację przedstawiciele firmy zapytywali, czy organizacja wyjazdowej imprezy integracyjnej spowoduje powstanie przychodu u pracowników? Spółka wskazywała, że wydatki na organizację imprezy wyjazdowej – w trakcie której m.in. mają zostać zaprezentowane wyniki firmy, jej plany na przyszłość oraz przedstawieni zostaną nowi pracownicy – obejmą koszty dojazdu, wyżywienia, noclegów oraz organizacji wieczoru.

Firma we wniosku wskazała, że impreza ma na celu polepszenie atmosfery, co przełoży się i na jakość, i na efektywność pracy. Dodatkowo zwracała uwagę, że nie jest w stanie określić, jaka jest wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika, bo część zatrudnionych będzie korzystać z noclegów, a część nie, część przyjedzie na koszt pracodawcy, inni na własny, itd. I zasugerowała, że w tej sytuacji nie powinno być mowy o przychodzie uzyskiwanym przez pracownika, a więc nie trzeba szacować wartości tego przychodu.

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

Dalszy ciąg materiału pod wideo

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Pomógł wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Jednak Izba Skarbowa w Katowicach uznała, że jest to nieprawidłowe stanowisko i kazała przychód naliczać. Ale minęło kilka lat i resort finansów opublikował interpretację, które zmienia wykładnię Izby Skarbowej w Katowicach.

W interpretacji zmieniającej z dnia 23 lipca 2015 r. (sygnatura DD3.8222.2.262.2015.CRS) przedstawiciele resortu finansów zwrócili uwagę przede wszystkim na analizę Trybunału Konstytucyjnego, poświęconą kwestii pozostałych nieodpłatnych świadczeń, które otrzymują pracownicy (wyrok z 8 lipca 2014 r. - sygnatura akt K 7/13).

Trybunał Konstytucyjny uznał, że aby stwierdzić, że nieodpłatne świadczenie poskutkowało powstaniem przychodu u pracownika, owe świadczenie musi spełniać trzy warunki. Po pierwsze – musi ono zostać spełnione za zgodą pracownika (czyli musi on skorzystać z niego dobrowolnie), po drugie – świadczenie musi zostać spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i musi przynieść mu korzyść w postaci zwiększenia aktywów lub uniknięcia wydatków, a po trzecie – korzyść musi być wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie zaś dostępna dla wszystkich podmiotów.

Pod tym kątem Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał kwestię, czy imprezy integracyjne – również wyjazdowe – skutkują powstaniem przychodu. I stwierdził, że przychód nie powstaje, bo nie ma korzyści dla pracownika, skutkującej wzrostem aktywów lub oszczędnością. Bo – jak wynika z analizy TK – trudno zakładać, że pracownik wydałby pieniądze na uczestnictwo w innej konferencji, gdyby podobnej nie organizował jego pracodawca. Trudno też „poważnie utrzymywać, że przychodem pracownika z umowy o pracę czy stosunku służbowego jest możliwość okazjonalnego uczestnictwa w obiedzie czy kolacji, a wartość zjedzonych przez niego potraw i wypitych napojów wyznacza podstawę opodatkowania” – wynika z analizy TK.

A skoro tak zdecydował TK, to urzędnicy resortu finansów nie mieli innego wyjścia, jak uznać, że impreza integracyjna dla pracowników nie będzie skutkować powstaniem przychodu po stronie pracowników. To zaś oznacza, że stanowisko przedstawiciela spółki było prawidłowe i nie musi ona naliczać przychodu uzyskanego wskutek udziału w imprezie integracyjnej przez pracowników.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Inni też nie muszą obliczać wartości przychodu

Ponieważ decyzje TK obejmują wszystkie podmioty, to znaczy, że każda firma, która zamierza zorganizować podobne spotkanie integracyjne, nie będzie musiała obliczach przychodu pracowników, którzy wezmą w nim udział. Za to, co wynika z interpretacji wspomnianej na samym początku, mają sporą szansę zaliczyć taka imprezę integracyjną do kosztu uzyskania przychodów.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA