| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Nieodpłatne udostępnienie mieszkania służbowego pracownikom – skutki w PIT

Nieodpłatne udostępnienie mieszkania służbowego pracownikom – skutki w PIT

Bezpłatne udostępnienie pracownikom mieszkania służbowego wynajętego przez spółkę wyłącznie do celów służbowych nie spowoduje po ich stronie obowiązku naliczenia PIT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 czerwca 2015 r., IBPBII/1/4511-284/15/BD.

Sprawa dotyczyła spółki (wnioskodawca), której pracownicy, w celu wykonywania obowiązków związanych z kontaktami handlowymi, świadczą pracę poza jej siedzibą. W związku z tym wnioskodawca planuje wynajęcie mieszkania, które oddane zostanie do dyspozycji pracownikom odbywającym podróże służbowe. Będzie ono wykorzystywane w czasie odbywania delegacji i nie będzie służyło celom prywatnym. Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytała o kwalifikację przekazania do użytkowania pracownikom wynajętego mieszkania w czasie odbywania podróży służbowych w innym mieście.

Przedstawiając własne stanowisko, podatnik wskazał, że wynajmowanie przez pracodawcę mieszkania służbowego i udostępnianie go pracownikom odbywającym podróż służbową nie spowoduje powstania po ich stronie przychodu w rozumieniu art. 12 ustawy o PIT. Na gruncie przytoczonego przepisu do przychodu można zaliczyć m.in. wartość nieodpłatnego świadczenia, jeżeli pracownik otrzyma realną korzyść poprzez zwiększenie posiadanych aktywów lub zaoszczędzenia wydatków. Zdaniem wnioskodawcy, skorzystanie przez pracowników z noclegu nie służy jednak otrzymaniu przez nich korzyści, ale prawidłowemu wykonaniu obowiązków służbowych, a więc leży de facto w interesie spółki.

Dyrektor Izby Skarbowej podzielił to stanowisko. 

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Monika Sitarek, konsultant w  Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowym PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK