REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zmieniło się w prawie podatkowym w związku z programem opcji menadżerskich?

Co zmieniło się w prawie podatkowym w związku z programem opcji menadżerskich?
Co zmieniło się w prawie podatkowym w związku z programem opcji menadżerskich?

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2018 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa doprecyzowuje m.in. kwestie związane z opodatkowaniem przychodów z tytułu uczestnictwa w tzw. pracowniczych programach motywacyjnych.

- Istotną kwestią tej nowelizacji jest wprowadzenie szeregu regulacji doprecyzowujących kwestie kwalifikacji źródła przychodu oraz momentu jego powstania. Do roku 2017 polskie organy podatkowe prezentowały niejednolite stanowisko w powyższym zakresie. Stanowisko to było często sprzeczne z ugruntowaną linią orzeczniczą prezentowaną przez sądy administracyjne. Organy podatkowe uznawały, że przychód w ramach programów opcyjnych powstaje w momencie nabycia akcji jako przychód z innych źródeł. Równocześnie sądy administracyjne stały na stanowisku, że do przysporzenia majątkowego dochodziło dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji, a przychód w ten sposób otrzymany stanowi przychód z kapitałów pieniężnych opodatkowanych stawką 19% - mówi Marcin Kukulski Dyrektor Trio Advisory, posiadający wieloletnie doświadczenie w projektach z zakresu wyceny i konstrukcji programów opcji menedżerskich.

Autopromocja

- W przepisach obowiązujących od 1 stycznia 2018 roku wprowadzono ogólną zasadę, zgodnie z którą przychody uzyskiwane poprzez wypłatę środków pieniężnych w ramach programów motywacyjnych nie stanowią przychodu z kapitałów pieniężnych. Przychody te należy zaliczyć do tego źródła przychodów, w ramach którego przychód ten został uzyskany (np. ze stosunku pracy). Sytuacja ta dotyczy szczególnie popularnych w latach 2014-2017 programów opartych na instrumentach pochodnych, których wartość uzależniona była od wartości akcji na GPW, przy czym same akcje nie były przyznawane uczestnikom programów – dodaje ekspert.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Ustawa przewiduje możliwość odroczenia przychodu z tytułu nabycia akcji w ramach programu opcyjnego do momentu ich finalnej sprzedaży przy spełnieniu wskazanych w ustawie warunków oraz tylko w przypadku określonego typu programów opcyjnych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Organizatorem programu opcyjnego, w którym uczestniczy pracownik musi być spółka akcyjna (lub jej spółka dominująca), od której podatnik uzyskuje świadczenia lub inne należności w ramach stosunku pracy lub działalności wykonywanej osobiście.
  2. Program opcyjny musi być utworzony na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki.
  3. W wyniku realizacji programu opcyjnego utworzonego przez tę spółkę podatnik faktycznie obejmuje lub nabywa akcje tej spółki lub akcje spółki w stosunku do niej dominującej. Nie dotyczy to sytuacji, w których pracownik otrzymuje tylko ekwiwalent pieniężny z tytułu uczestnictwa w programie nie uzyskując prawa do faktycznego objęcia lub nabycia akcji.

- W praktyce mamy do czynienia z odroczeniem opodatkowania, ponieważ mimo że przychód powstaje już na etapie nabycia akcji to jednak przychodu tego nie rozpoznajemy. Obowiązek podatkowy powstaje natomiast w momencie odpłatnego zbycia akcji, które opodatkowane jest stawką 19% - podkreśla Marcin Kukulski z Trio Advisory.

- Konsekwencją zmian w przepisach podatkowych będzie z pewnością duży spadek zainteresowania firm programami opartymi na instrumentach pochodnych. Niemniej programy oparte na akcjach, przy założeniu woli akcjonariuszy do rozwodnienia kapitału, wciąż są ciekawym narzędziem motywacji kluczowych pracowników - dodaje.

Programy opcji menedżerskich to bardzo dobre narzędzie pozwalające łączyć interesy dwóch grup działających w ramach jednej firmy: akcjonariuszy/udziałowców oraz pracowników. Obie te grupy stają się wówczas jedną drużyną, której celem jest zwiększanie wartości firmy. Dobrze zaplanowane programy mają jasno zdefiniowany cel, dobrze dobrane kryteria oceny i w większości przypadków pozwalają na osiągnięcie wymiernych korzyści obu zainteresowanym grupom. Program powinien motywować do ponadprzeciętnego zaangażowania pracowników.

- Obecnie wiele firm, zarówno spółek akcyjnych jak i spółek z o.o. (w tym także start-up’ów) zdaje sobie sprawę, że kluczem do ich rozwoju i wzrostu wartości są odpowiednio zmotywowani pracownicy. Podstawowe świadczenia pieniężne takie jak wynagrodzenia zasadnicze nie są dobrym motywatorem. Pracownicy, a szczególnie ci kluczowi pracownicy mają świadomość, że ich wytężona praca, kreatywność, wymyślanie nowych produktów lub usług przekłada się na zysk firmy i na jej wartość Najlepszym motywatorem do takich działań jest więc bezpośredni udział w tym zysku i wzroście wartości firmy – mówi Magdalena Karda Prezes Trio Advisory.

I dodaje, że ma to szczególne znaczenie w firmach innowacyjnych i nowo zakładanych start-up’ach. Takim firmom zależy na przyciągnięciu najlepszych ludzi, którzy często muszą zaakceptować niższe niż w korporacyjnym środowisku wynagrodzenie.

- Rolą pracodawcy jest więc zadbanie o odpowiedni motywator w postaci programu opcji menedżerskich, który w przyszłości pozwoli pracownikom partycypować w sukcesie. Polskie firmy w ostatnim czasie zmagają się z trudnościami w rekrutacji wartościowych pracowników. Planując dalsze losy firmy warto rozważyć wprowadzenie programu opcji menedżerskich jako narzędzia wyróżniającego firmę na tle konkurencji i pozwalającego przyciągnąć talenty – podkreśla Magdalena Karda, Prezes Trio Advisory.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA