| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Pracownik

Minimalne wynagrodzenie w 2013 roku (płaca minimalna)

Aktualizacja: 09.09.2014

Minimalne wynagrodzenie za pracę zostało ustalone na 2013 rok w wysokości 1600 zł. Wynika to z obowiązującego od 1 stycznia 2013 r. rozporządzenia Rady Ministrów z 14 września 2012 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r. (Dz.U. z 2012 , poz. 1026). To 100 zł więcej niż w 2012 roku. »

Na urlopie bez 50% kosztów uzyskania przychodu

Aktualizacja: 21.08.2012

Pracownik, który w związku z przenoszeniem praw autorskich ma prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, w czasie urlopu nie może z nich korzystać. Pracodawca zastosuje wtedy kwotowe koszty przewidziane dla umów o pracę. Dla osoby, która zarabia 7 tys. zł brutto oznacza to 197 zł mniej za miesiąc, w którym wybrała się na dwutygodniowy urlop. »

PIT od diet zagranicznych wypłacanych z tytułu podróży służbowej do Polski

Aktualizacja: 21.08.2012

Do jakiej wysokości zwolnione z opodatkowania mogą być diety, które pracownik zatrudniony przez zagraniczny podmiot otrzymuje z tytułu podróży służbowej do Polski? Przepisy polskiej ustawy o PIT w zestawieniu z przepisami dotyczącymi należności z tytułu podróży służbowych nie dają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wątpliwość ta nabiera szczególnej wagi w przypadku, gdy diety – na podstawie stosownego porozumienia - w imieniu zagranicznego pracodawcy wypłaca podmiot polski. »

Przejęcie podmiotu to także obowiązek sporządzenia PIT-11

Aktualizacja: 09.08.2012

Wraz z przejęciem innego podmiotu oprócz szeregu kwestii finansowych oraz organizacyjnych Spółka przejmująca powinna mieć na uwadze kwestie rozliczeń podatkowych, w tym w szczególności obowiązki informacyjne w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Przy przejęciu mającym miejsce w trakcie roku podatkowego następującym wraz z przejściem pracowników na podstawie art. 23(1) kodeksu pracy, podatnicy zgłaszają bowiem wątpliwości, za jaki okres obowiązani są złożyć informację PIT-11 dla przejętych pracowników. »

Pracodawca nieodpłatnie dowozi pracownika do pracy - czy pracownik musi płacić od tego świadczenia PIT?

Aktualizacja: 03.07.2012

Niekorzystna dla podatników uchwała NSA dotycząca opodatkowania PIT pakietów medycznych wzbudziła wątpliwości, czy przypadkiem nie trzeba opodatkować i innych nieodpłatnych świadczeń pracodawców dla swoich pracowników. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z darmowego transportu do miejsca pracy. »

Fikcyjne samozatrudnienie

Aktualizacja: 20.06.2012

Często pracodawca stawia pracownika przed koniecznością przejścia na tzw. samozatrudnienie, czyli podjęcia jednoosobowej działalności gospodarczej. Skutkuje to przede wszystkim mniejszymi obciążeniami pracodawcy z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Ale nie zawsze to samozatrudnienie można uznać za prawdziwą działalność gospodarczą. Kiedy mamy do czynienia z fikcyjnym samozatrudnieniem i jakie są jego konsekwencje? »

PIT 2013 – 50% kosztów nie dla bogatych twórców i wynalazców

Aktualizacja: 20.06.2012

Obecnie twórcom i wynalazcom uzyskującym przychody z praw (autorskich, pokrewnych, patentowych) do swoich utworów, czy wynalazków (np. zbycie, udzielenie licencji) przysługują w odniesieniu do wszystkich takich przychodów zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Od 2013 roku takie koszty nie będą mogły przekroczyć w danym roku podatkowym 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 42.764 zł. Ale jeżeli koszty faktyczne są wyższe, to nadal będzie można je uwzględnić, pamiętając o ich udokumentowaniu. »

Czy kawa i herbata dla pracowników jest ich przychodem opodatkowanym PIT?

Aktualizacja: 14.06.2012

Do nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń na rzecz pracownika, związanych ze stosunkiem pracy zaliczyć należy wartość wszystkich wydatków poniesionych przez pracodawcę na rzecz pracownika. Jednak przychód ze stosunku pracy nie powstaje, jeżeli nie ma możliwości przypisania poszczególnemu pracownikowi określonej wielkości świadczenia na niego przypadającego. »

Świadczenie częściowo finansowane z ZFŚS także podlega zwolnieniu z PIT

Aktualizacja: 04.06.2012

Pracodawca zamierza zmienić obowiązujące do tej pory zasady finansowania świadczeń przyznawanych z ZFŚS w ten sposób, iż pracownikom uczestniczącym w wydarzeniach kulturalnych lub uczęszczającym na zajęcia sportowe, po okazaniu biletu/ karnetu sportowego przysługuje roczny zwrot do wysokości 50 zł, 100 zł albo 150 zł - w zależności od poziomu dochodów pracownika. Czy taki częściowy zwrot również podlega zwolnieniu od opodatkowania? »

Zwrot kosztów wyżywienia w delegacji zamiast diet – zwolnienie z PIT

Aktualizacja: 01.10.2012

W czasie krajowych i zagranicznych podróży służbowych pracownicy ponoszą różnego rodzaju wydatki na posiłki. Dotychczas Spółka wypłacała pracownikom diety w wysokości zgodnej z rozporządzeniami w sprawie podróży służbowych Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Obecnie Spółka zastanawia się nad zmianą sposobu rozliczeń podróży służbowych i zamiast wypłacania diet chciałaby zwracać pracownikom koszty wyżywienia na podstawie rachunków przedstawionych przez pracowników. Zapis co do wysokości zwracanych kosztów znalazłby się w polityce firmy. »

Zakład Pracy Chronionej zwraca nadpłatę PIT pracownikowi

Aktualizacja: 16.04.2012

Jak ma postąpić Zakład Pracy Chronionej, jeżeli rozliczając pracownika na PIT-40 musi mu zwrócić nadpłatę wynikającą z tego rozliczenia. Czy nadpłatę może potrącić z bieżącymi zaliczkami? »

Zwrot wynagrodzenia przez pracownika – skutki w PIT

Aktualizacja: 16.04.2012

Podatnik w 2011 r. otrzymał od swojego zakładu pracy premię. W styczniu 2012 r. okazało się, że nie spełniał warunków przewidzianych w regulaminie premiowania i w związku z tym został zobowiązany do zwrotu świadczenia nienależnego. Świadczenie to zwrócił z miesiącu lutym 2012 r. w kwotach brutto swojemu pracodawcy, z którym nadal łączy go stosunek pracy. Czy pracodawca może zastosować art. 41b ustawy o PIT? »

Nieodpłatne świadczenia dla pracowników – ryczałtowa opłata za dowóz do pracy

Aktualizacja: 20.03.2012

Jeżeli wartości nieodpłatnych świadczeń pracowniczych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika nie jest możliwe ustalenie przychodu konkretnego pracownika. Dzieje się to najczęściej, gdy opłata wnoszona jest ryczałtowo za wszystkich pracowników. »

Jaka część pakietu medycznego udostępnionego pracownikowi nie generuje po jego stronie przychodu?

Aktualizacja: 16.03.2012

Po wydaniu przez pełen skład Izby Finansowej NSA w dniu 24 października 2011 r. uchwały, zgodnie z którą pakiety medyczne udostępniane pracownikowi przez pracodawcę powinny być opodatkowane PIT, organy podatkowe i sądy dość jednogłośnie przyjęły ten pogląd. Jednak nie wszystkie elementy pakietów generują u pracowników przychód do opodatkowania. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną, w której wskazał, które świadczenia są wolne od PIT. »

Wyjazdy integracyjne - ryczałtowe koszty imprezy dzielimy na każdego pracownika

Aktualizacja: 08.02.2012

Nie ma wątpliwości, że wyjazdy i imprezy integracyjne dla pracowników finansowane ze środków obrotowych pracodawcy są przychodem pracowników opodatkowanym PIT. I nawet sądy administracyjne zgadzają się już z Ministrem Finansów, że przychód przypadający na danego pracownika można wyliczyć arytmetycznie. Po prostu dzieląc łączną kwotę wydatków poniesionych przez pracodawcę na zorganizowanie imprezy przez liczbę pracowników zaproszonych. Tak ustaloną cenę jednostkową (jednostkowy przychód) trzeba przypisać tylko pracownikom uczestniczącym w danej imprezie. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Padała

Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »