| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Czy PIT-40 i PIT-11 za 2010 r. można wysłać mailem

Czy PIT-40 i PIT-11 za 2010 r. można wysłać mailem


Tak. Taką możliwość potwierdził WSA w Poznaniu 22 października 2010 r. (sygn. akt I SA/Po 486/10). Dotyczy to jednak tylko dokumentów odpowiadających wzorowi urzędowemu PIT-11 i PIT-40 oraz opatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym. Deklaracji i informacji nie można wysyłać w formie PDF bez podpisu elektronicznego, gdyż przepisy wymagają podpisu na deklaracji i informacji podatkowej. Dla porównania przepisy nie wymagają podpisu na fakturze VAT. Dzięki temu prawdopodobnie w 2011 r. będzie można oficjalnie przesyłać mailem faktury VAT w formie PDF bez podpisu elektronicznego.

Fiskus twierdził, że przekazanie zeznań rocznych i imiennych informacji pracownikowi powinno nastąpić w sposób nie budzący wątpliwości, że pracownik daną informację otrzymał, np. za pokwitowaniem odbioru, listem poleconym itp. 

Płatnik powinien posiadać potwierdzenie faktu przekazania informacji pracownikowi, aby nie narazić się na zarzut niedopełnienia tego obowiązku.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Polecamy: serwis PIT

Organ podatkowy stwierdził więc, że płatnik przekazując pracownikowi roczne obliczenie podatku, o którym mowa w art. 37 ust. 3 ustawy o PIT (PIT-40) lub imienną informację, o której mowa w art. 39 ust. 1 ustawy o PIT (PIT-11) za pomocą środków komunikacji elektronicznej, nie realizuje obowiązku przekazania pracownikowi stosownej informacji ze względu na brak zachowania warunków organizacyjno - technicznych doręczania dokumentów elektronicznych, tj. urzędowego poświadczenia odbioru dokumentów przez adresata, które stanowi dowód i potwierdzenie terminu złożenia deklaracji podatkowej. 

WSA w Poznaniu nie zgodził się z tym uznając, że przepisy podatkowe nie regulują zasad przekazywania deklaracji podatnikom przez płatników. W odniesieniu do PIT-11 albo PIT-40 ustawodawca wprowadził jedynie wymóg ich przekazania podatnikowi. 

Skoro tak, to ich doręczenie przez płatnika może nastąpić przez bezpośrednie doręczenie w sposób zwyczajowy przyjęty w każdym miejscu, w którym się zastanie adresata (np. w miejscu pracy), czy też za pośrednictwem poczty. 

Nie ma też przeszkód, aby uznać, że przekazanie PIT-11 albo PIT-40 podatnikowi przez płatnika może nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w sytuacji gdy wiadomość jest przesyłana w formie wiadomości elektronicznej z podpisem elektronicznym na adres podatnika (pracownika) pod warunkiem że zachowano wzór deklaracji. 

Opatrzenie wiadomości bezpiecznym podpisem elektronicznym pozwala zweryfikować, czy została sporządzona przez upoważniony podmiot. Sąd podkreślił, że płatnika będzie obciążało udowodnienie doręczenia takiej deklaracji podatnikowi w przypadku zaistnienia w tym zakresie wątpliwości. W szczególności w celach dowodowych płatnik będzie mógł przedstawić elektroniczne potwierdzenie odbioru wiadomości elektronicznej, którą przesłano deklaracje.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK